Kamiony budou moci o víkendech vyjet, ale zaplatí více

Praha - Ministr dopravy Gustáv Slamečka nebude dále prosazovat novelu zákona zpřísňující pravidla pro jízdu kamionů, jak uvedly dnešní Hospodářské noviny. K rozhodnutí ho vede policejní statistika, podle níž o prázdninách platný víkendový zákaz jízdy nerespektovala až pětina šoférů. Zneužívali přitom relativně malých postihů. Trvat na novele, která by jízdu o víkendech zakázala celoročně, tak ztrácí smysl. Ministerstvo místo toho raději zvýší mýtné.

Víkendové omezení jízd kamionů nerespektovalo o prázdninách pětkrát více řidičů než v předchozích měsících. Dostat pokutu je pro řidiče kamionů bohužel přijatelnější než čekání na odstavném parkovišti. „Zjistili jsme, že například o prázdninách víkendový zákaz vyjíždění stejně řidiči nedodržovali. Tahle taktika na ně prostě neplatí,“ vyjádřil se k tématu Slamečka.

Ministerstvo se proto rozhodlo návrh zákona stáhnout a dohodnout se s řidiči jinak. „Místo zákazu jízd jim v pátek odpoledne zvýšíme mýtné,“ prohlásil Slamečka. Jak uvedly Hospodářské noviny, ministerstvo tím naznačilo, jakou logikou se řídí: Pokud někdo zákon porušuje, zákon posléze přizpůsobíme, ale necháme si výměnou za to zaplatit. Mýtné se v pátek pravděpodobně zvýší jednou tolik, kolik bylo pravidlem dodnes.

Novelu silničního zákona o pátečním zákazu jízd kamionů předložil exministr životního prostředí Martin Bursík. Novela měla hlavně zvýšit bezpečnost na českých silnicích a snížit negativní vliv autodopravy na životní prostředí.

Zácpa na silnici způsobená kamiony
Zácpa na silnici způsobená kamiony