V Británii začala dvoudenní poštovní stávka

Londýn - Posílat dopisy do Británie se v příštích dnech asi příliš nevyplatí, protože 42 tisíc zaměstnanců britské pošty Royal Mail stávkuje. Nelíbí se jim výše vyplácené mzdy, pracovní podmínky a také transformace podniku. K řidičům a úředníkům se chtějí zítra přidat i listonoši a výběrčí schránek. Stávkovat by tak mělo až 78 tisíc zaměstnanců a protest nejspíš ochromí zasílání pošty v celé zemi. Škody se odhadují na víc než 40 miliard korun.

Neshody vedení státní Royal Mail a odborářského Svazu zaměstnanců komunikací (CWU) se táhnou již měsíce. Doručování pošty například v Londýně je zpomaleno a místy ochromeno nejméně měsíc.

Stávku podpořily tři čtvrtiny zaměstnanců pošty

Podle CWU nechce vedení Royal Mail jednat o dopadech plánované modernizace na počet zaměstnanců. Stávku podpořily v hlasování tři čtvrtiny poštovních zaměstnanců. Vedení Royal Mail tvrzení odborů odmítá a začátkem týdne nakonec přistoupilo na nezávislé zprostředkování sporu, pokud ovšem odbory stávku odvolají.

Ještě ve středu se vedení Royal Mail i CWU snažily do poslední chvíle nalézt dohodu. Po bezvýsledném jednání šéf CWU Billy Hayes obvinil ministra obchodu Peter Mandelsona z krachu jednání a řekl o něm, že je „ministrem bez odpovědnosti“. CWU, podle něhož Royal Mail především nemá zájem na vyřešení sporu, chce také příští týden oznámit termíny pro další stávky.

Premiér Gordon Brown označil stávku za kontraproduktivní

Pat McFadden, Mandelsonův náměstek pro pošty, dnes označil za čirou fantazii tvrzení, že by Mandelson zabránil dohodě předcházející stávce. Mandelson ve středu prohlásil, že stávka jde proti zájmům pošty a za kontraproduktivní ji označil i premiér Gordon Brown. Vláda již dlouho připravuje plány na modernizaci pošty, včetně částečné privatizace - prodeje 30 procent jejího kapitálu. Tyto plány ale letos odložila z ekonomických i politických důvodů. Na trhu nebyla kvůli krizi příznivá situace a záměr privatizovat symbol tradiční státní služby vyvolal odpor zaměstnanců i řady labouristických poslanců.

Pošta nejenže ztrácí zákazníky kvůli internetu a ve prospěch konkurence, má však také deficit 6,8 miliardy liber (skoro 200 miliard korun) ve financování důchodových plánů svých zaměstnanců.

Opoziční konzervativci využili stávky k útokům na nepopulární labouristickou vládu. Šéf konzervativců David Cameron ve středu v parlamentu obvinil labouristy, že váhají s plány na modernizaci pošty, a řekl, že odbory využívají „slabost premiéra a jeho vlády“.

CWU rozhořčilo také rozhodnutí pošty najmout již nyní během stávky 30 000 přechodných zaměstnanců, kteří jsou přijímáni každý rok na vyřizování vánoční pošty. Šéf CWU Hayes oznámil, že kvůli tomuto kroku odbory vedení Royal Mail zažalují.

Velká Británie
Velká Británie
Více fotek
  • Velká Británie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119096.jpg
  • Gordon Brown autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90829.jpg
  • Britská poštovní schránka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1191/119094.jpg