Vláda chce zvýšit schválený schodek letošního rozpočtu o 14 miliard

Praha - Až o 14 miliard korun hodlá vláda zvýšit schválený schodek rozpočtu na letošní rok. Původně schválený schodek činil 38,1 miliardy, nově by představoval 52,2 miliardy. Podle vlády je důvodem větší potřeba peněz na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu. Údaje vyplývají z návrhu novely zákona o státním rozpočtu na rok 2009, kterou vláda předložila sněmovně. Kvůli hospodářské krizi ministerstvo financí očekává, že rozpočet skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Ovšem podle ministra Eduarda Janoty bude schodek 200 miliard, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard z rezervních fondů. Hospodaření státu zhoršuje především výpadek daňových příjmů.

Vláda chce dodatečných 14 miliard korun, které stát potřebuje, získat prodejem státních dluhopisů. V důvodové zprávě vláda konstatuje, že vývoj některých výdajů státního rozpočtu, které jsou předurčeny zákony a jinými závazky státu, je v roce 2009 takový, že budou plánované částky překročeny. Nebude stačit ani posílení o peníze z mimorozpočtových zdrojů a využití nároků z nespotřebovaných výdajů v minulém roce.

Návrh schválila vláda v pondělí. „Vláda schválila návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2009, což souvisí s potřebou profinancovat další aktivity a vytvořit si prostředky pro dluhovou službu. Nepřijetí by znamenalo velké problémy ve veřejných financích,“ uvedl premiér Jan Fischer.

Na co vláda potřebuje 14 miliard:

  • 2,485 miliardy na důchody
  • 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti
  • 2,558 miliardy na sociální služby pro kraje
  • 6,873 miliardy na úroky ze státního dluhu
  • 0,1 miliardy na poplatky spojené s obsluhou státního dluhu

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který letošní rozpočet jako ministr sestavoval a předkládal, má smysl, takovouto novelu předkládat. Vládě to podle něj dá vládě mandát k tomu, aby mohla vydat potřebné dluhopisy: „Já očekávám, že to drtivá většina poslanců podpoří, protože se s tím nedá nic jiného dělat.“