Dalkia chce převzít NWR Energy

Praha - Energetická společnost Dalkia má podle dnešních Hospodářských novin zájem o převzetí teplárenské společnosti NWR Energy. Ta patří do skupiny New World Resources (NWR) Zdeňka Bakaly. NWR ani Dalkia obchod nepotvrdily. List dále napsal, že Dalkia chystá propojení s polostátním ČEZ. Zdroj z vedení ČEZ uvedl, že NWR jedná prozatím jen s Dalkií. Vedení skupiny NWR už v létě oznámilo, že energetická aktiva prodá, protože se chce soustředit na uhelný byznys.

NWR Energy zásobuje teplem 21 000 domácností hlavně v Moravskoslezském kraji, vyrábí elektřinu a obchoduje s energetickými komoditami. Firma se řadí do druhé desítky domácích výrobců elektřiny a tepla. I když jí patří významný obchodník s elektřinou Czech-Karbon, o koupi nemá zájem žádný z velkých hráčů - Czech Coal, J&T nebo ČEZ. Ve hře není ani Penta, o níž se také spekulovalo jako o možném zájemci, píšou Hospodářské noviny. List uvedl, že koupě NWR Energy je pro Dalkii smysluplná. Právě ona je hlavním dodavatelem tepla pro předávací stanice NWR Energy a její teplovody přímo navazují na ty Bakalovy.

Podle informací z trhu se rovněž jedná o koupi minoritního podílu v Dalkii. „Vyjednáváme o něm a blížíme se k závěru,“ uvedl zdroj z vedení ČEZ. Ačkoliv francouzská skupina Veolia Environnement, jíž Dalkia patří, původně uvažovala o prodeji až 30 procent české dceřinné společnosti, nakonec je ve hře podíl asi 15 procent. I přesto jde o majetek v hodnotě miliard.

Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala