Pouze 10 procent států zaplatilo OSN členské příspěvky

New York - Téměř 90 procent členských států nezaplatilo OSN v plné výši své členské příspěvky. Podle náměstkyně generálního tajemníka Angely Kaneové se jedná o 170 z celkového počtu 192 členských zemí. Nalezneme mezi nimi i největšího plátce – Spojené státy. Prezident Barack Obama přitom slíbil příspěvek kolem dvou miliard dolarů. Mezi dlužníky se nachází i Česká republika, která rovněž svou povinnost vůči OSN zatím nesplnila. Z nových členů Evropské unie příspěvek uhradilo pouze Slovensko.

Příspěvek od USA má pro fungování OSN zásadní význam,jelikož Spojené státy nadále zůstávají největšími plátci. Americký prezident Barack Obama přislíbil, že jeho země počítá s platbou kolem dvou miliard dolarů. Touto částkou OSN následně pokryje kolem čtvrtiny nákladů na veškeré své mírové operace. Mezi 22 zeměmi, které už své finanční závazky vůči OSN vyrovnaly, se z velkých evropských zemí nacházejí jen Německo a Itálie.

Z nových členských zemí Evropské unie doteď svůj členský příspěvek uhradilo pouze Slovensko. Příspěvková morálka většiny členských zemí OSN je už tradičně velice špatná a problém se opakuje pravidelně každý finanční rok. „Počet členských států, které se s příspěvky vyrovnaly v plné výši ve všech kategoriích, je nižší než ve stejném období loni, a to není příliš dobré,“ řekla Kaneová.

Organizace spojených národů
Organizace spojených národů