Čínské hospodářství stále roste - o téměř 9 procent za čtvrt roku

Peking - Čínské hospodářství na rozdíl od zbytku světa nadále roste. Ve třetím čtvrtletí tamní ekonomika posílila o 8,9 procenta, což znamená další zlepšení proti druhému čtvrtletí, kdy růst činil 7,9 procenta. Vláda v Pekingu se snaží čelit globální finanční krizi pomocí masivních investic do ekonomiky. Čína zatím schválila stimulační opatření v hodnotě deseti bilionů korun. Výsledek se shoduje s odhady analytiků a potvrzuje, že se Čína dostává z následků světové hospodářské krize jako jedna z prvních.  

Růst hrubého domácího produktu za prvních devět měsíců roku podle tamního statistického úřadu činil 7,7 procenta a čínská vláda doufá, že země tak bude schopna splnit cíl, kterým je osmiprocentní růst HDP. „Můžeme s jistotou říci, že dosažení osmiprocentního růstu HDP pro letošní rok je možné. Bez jakýchkoliv pochyb,“ uvedl mluvčí čínského statistického úřadu Li Siao-Čchao.S tím souhlasí i analytici. Čína loni po vzoru několika vyspělých zemí přijala podpůrná opatření, která nasměrovala především do rozvoje infrastruktury.

Vláda podpořila například výstavbu silniční a železniční sítě, čímž z části kompenzovala výpadek exportu v důsledku snížení poptávky v zahraničí zasaženém hospodářskou krizí. V dnešních dnech se pokles exportu již výrazně zpomaluje v důsledku postupného zotavování světových ekonomik. Investice do továren, stavebnictví a objem dalších fixních aktiv se v Číně od ledna do konce září zvýšily na rekordních 15,5 bilionu jüanů (asi 39,4 bilionu korun).

Čínští soudruzi zorganizovali kvůli 60. výročí vzniku Čínské lidové republiky největší a nejdražší oslavu.
Zdroj: AP Photo