Letošní rok vezme práci až 10 tisícům zemědělců

Praha - Až o deset tisíc by se letos mohl snížit počet lidí zaměstnaných v zemědělství v porovnání s uplynulým rokem. Zemědělské podniky, které již více než rok trápí propad výkupních cen komodit, nejen propouštějí, ale i snižují platy zaměstnanců. V zemědělství loni pracovalo 126 400 lidí, mzdy v oboru jsou oproti národnímu hospodářství dlouhodobě výrazně podprůměrné. V letošním roce zemědělci i přes 30miliardové dotace očekávají, že hospodaření oboru skončí poprvé od vstupu země do Evropské unie v roce 2004 ztrátou.

Ztrátě podle předsedy Zemědělského svazu České republiky Miroslava Jirovského nezabrání ani o půldruhého měsíce dřívější start vyplácení základních dotací. Díky němu by měli rolníci již v polovině listopadu mít na účtech přibližně devět miliard korun z unijního rozpočtu. V loňském roce výplata začínala teprve začátkem prosince. „Ty peníze slouží k tomu, aby byly vyrovnány závazky,“ uvedl Jirovský, podle nějž podnikatelé ani s dotacemi nemají dostatek peněz na zvýšení platů zaměstnanců. Oproti loňskému roku prý za své produkty kvůli propadu cen zemědělci letos meziročně utrží o 20 miliard korun méně.

Snížení mezd zemědělců o 10 až 20 procent

Podle Jirovského zemědělci v současné době snižují mzdy, o 10 či 20 procent. Snižování mezd chtějí zemědělští podnikatelé zakotvit i do připravované kolektivní smlouvy pro příští rok. Jejich záměr dnes jednoznačně odmítl šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek, podle nějž odboráři na návrh podnikatelů rozhodně nepřistoupí. Během jednání, která odstartují začátkem listopadu, prý budou naopak požadovat čtyřprocentní platový růst pro příští rok.

Naopak shodu s Jirovským vidí Dufek v odhadu počtu lidí, kteří obor letos opustí: „Já bych řekl, že to nebude z důvodu propouštění, ale půjde o firmy, které skončí svoji činnost.“

V letošním prvním pololetí byla podle Českého statistického úřadu mzda v oboru zemědělství, lesnictví a rybářství 16 568 korun, a zaostávala tak za průměrnou mzdou v celé ekonomice téměř o 6 000 korun. Hůře na tom byli jen zaměstnanci spadající do kategorií administrativní a podpůrné činnosti a ubytování, stravování a pohostinství. Ti však pobírají v řadě případů díky spropitnému ve skutečnosti výrazně více, než statistiky uvádějí.

Krávy
Krávy