Poslanci přerušili debatu o rozpočtu, hlasovat budou v pátek

Praha – Poslanci dnes opět přerušili jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Debatovali o něm 3,5 hodiny, hlasovat o předloze budou v prvním čtení až v pátek. Nedostalo se ani na další body, které byly na dnešní dopoledne zařazeny. Poslanci měli pokračovat v diskusi o programových prioritách vlády Jana Fischera do voleb příští rok. Měli také vyslechnout informaci o situaci na Západočeské univerzitě v Plzni, kterou zmítají skandály.

V prvním čtení pouze KSČM s rozpočtem nesouhlasila a navrhla ho vládě k přepracování. Je tedy prakticky jisté, že návrh hospodářského plánu sněmovna v pátek při hlasování podpoří. Před tím se ještě vyjádří k debatě poslanců ministr financí Eduard Janota. V prvním čtení rozpočtu sněmovna schvaluje jen jeho základní parametry. Předloha počítá se schodkem 162,7 miliardy korun při příjmech 1,022 bilionu a výdajích 1,185 bilionu korun.

Během jednání padala i ostrá slova

Ostrá diskuse se rozhořela při jednání o rozpočtu kvůli poplatkům ve zdravotnictví. Ministr vnitra Martin Pecina totiž oznámil, že ministerstvo vyzvalo 12 krajů, všechny s výjimkou Prahy a Plzeňského kraje, k nápravě. Vyplývá z toho, že hradí poplatky za pacienty ve svých nemocnicích nezákonně.

Do sporu se dostali místopředseda ODS Petr Nečas a poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Nečas mimo jiné uvedl, že hejtmani ČSSD v čele s Rathem nezákonně vynakládají peníze a prostředky jim potom chybí na potřebné věci. Ratha nazval „hejncem“ podle spojení funkcí hejtmana a poslance, prý je to nový druh politického živočicha. Rath v reakci na to nařkl exministra práce a sociálních věcí Nečase, že snížil dotace krajům na provoz domovů důchodců o desítky procent kromě Prahy, kde vládne ODS. Obvinil ho ze zneužití funkce.