Falešné bankovky jsou letos v Česku „trendem“

Praha - V Česku přibývá falešných eur i podvodných šeků. Za letošní první tři čtvrtletí objevila policie a banky už více než dva a půl tisíce falešných bankovek, přitom za celý loňský rok jich byla jen asi tisícovka. Právě euro se stává mezi padělateli stále oblíbenější, ubývá naopak nejen falešných korun, ale taky amerických dolarů. Největšího nárůstu si ČNB všimla u eurových bankovek. Zatímco za první a druhé čtvrtletí bylo dohromady objeveno zhruba 300 bankovek, třetí kvartál přinesl číslo mnohem vyšší – přes dva tisíce.

Dle informací ČNB se jedná o nejvyšší počet od roku 2001. Oproti loňsku narostl i celkový počet padělků – ze čtyř a půl tisíc na téměř pět tisíc. Padělatelé si nejvíce oblíbili eura, ubylo falešných bankovek české měny a amerických dolarů.

Padělky českých bankovek nebyly příliš kvalitní

Policejní specialisté objevili v loňském roce 2 813 padělků českých bankovek, naprostá většina ale nebyla příliš kvalitní, jak dokládají policejní orgány pro server iDNES: „Většinou se jedná o pokusy a experimenty jednotlivců nebo skupin mladistvých, kteří využívají k padělání peněz nejnovější techniky v podobě PC, skenerů a tiskáren.“

Ve většině případů přišli padělatelé do obchodů s jednotlivými kusy bankovek. Častá pak byla i výroba několika kopií jediné bankovky, která na sobě ovšem nesla také stejné sériové číslo.

ČNB letos zadržela větší množství napodobenin než loni

Centrální banka zadržela vedle padělků za tři čtvrtletí 1 453 napodobenin, zatímco loni to bylo 789. Napodobeniny jsou většinou na rozdíl od padělků vyrobeny za jiným účelem než udáním do oběhu. Jde například o filmové rekvizity, učební pomůcky nebo reklamní předměty.

Ke konci loňského roku bylo v České republice v oběhu přes tři miliardy korunových bankovek a mincí, tedy přibližně o 80 milionů více než na konci roku 2007. Stejně tak se zvýšila i hodnota peněz v oběhu z předloňských 353 miliard korun na téměř 399 miliard korun na konci roku 2008. Z bankovek je nejvíce tisícikorun, následují dvousetkoruny. V případě mincí kralují peněžnímu oběhu koruny.

Padělané eurobankovky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24