Golfový vozík klidně i zadarmo, v USA je to možné

Washington - Ve Spojených státech prudce roste odbyt golfových vozíků. Nemůže za to ale boom stejnojmenného sportu, ale vládní dotace na nákup elektromobilů. Díky tolerantním zákonům totiž vozíky po malých úpravách platí za plnohodnotné auto a k mání jsou díky pobídkám často i zadarmo. Odborníci se shodují, že něco podobného u nás není možné.

„Některé modely můžete mít úplně zadarmo, není to snad nejbezvadnější věc, jakou jste kdy slyšeli?“ Každému, kdo si koupí elektromobil sníží daně o více než pět tisíc dolarů, další peníze pak dají i jednotlivé státy. Místo prodejů takových aut ale roste odbyt golfových vozíků. Stačí přidělat zrcátka, pásy a je z něj oficiálně plnohodnotné auto.

„Je to ukázka toho, že vlastně vládní akce mohou být dosti nepromyšlené. Pozitivní efekt mohou mít pro výrobce těch golfových vozíků,“ říká ekonom Gerge-Ei Lubomír Lízal. V Česku by přidělat zrcátka na vozík nestačilo. Přihlášení kuriozit do provozu je složité a nemusí se vyplatit. „Technické podmínky jsou přísnější, navíc je kolem toho celá řada papírování a náklady s tím spojené jsou poměrně vysoké,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.