Biden bude v Česku jednat o energetice včetně Temelína

Praha – Do Prahy včera ve večerních hodinách přiletěl americký viceprezident Joe Biden. I když je v Česku jen nakrátko, počítá hned se třemi okruhy, které by chtěl s českou stranou prodiskutovat. Jednat bude s prezidentem Václavem Klausem a s premiérem Janem Fischerem. Tématem rozhovorů zřejmě bude případné zapojení Česka do nového amerického systému protiraketové obrany poté, co USA zrušily plány na starý systém, jehož součástí měl být i radar v Brdech. Další oblastí budou zřejmě otázky energetické bezpečnosti a řešit chce i otázku spolupráce při řešení globálních problémů. V souvislosti s druhým plánovaným okruhem se předpokládá, že Biden bude jednat o dostavbě Temelína a lobbovat za to, aby obří zakázku v řádu stovek miliard korun získala od ČEZu americká firma Westinghouse. ČT24 bude po celý den Bidenovy kroky v Česku sledovat. Od 11:50 nabídne divákům přímý přenos tiskové konference amerického viceprezidenta z Úřadu vlády.

„Já to očekávám, chargé d´affaires už se mnou o tom mluvila, takže předpokládám, že to přijde,“ uvedl český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v odpovědi na otázku, zda čeká debatu o Temelínu.

O ČEZ se v souvislosti s možnou dostavbou dvou bloků jaderné elektrárny Temelín začali zajímat v Bílém domě i v Kremlu. Ve hře ale není jen jádro, americký Westinghouse a ruský Atomstrojexport se zajímají i o tři další zakázky. Hodnota všech čtyř projektů dohromady se pohybuje kolem půl bilionu korun, což odpovídá skoro polovině rozpočtu České republiky.

Video Jan Hamáček a David Šeich v Událostech, komentářích
video

Jan Hamáček a David Šeich v Událostech, komentářích

Biden pro HN

„Ve srovnání s předešlým projektem poskytne nový protiraketový systém ochranu našim evropským spojencům, jednotkám Spojených států a jejich rodinám dříve a komplexněji,“ sdělil Biden dnešním Hospodářským novinám. V rozhovoru dále také uvedl, že Rusko v novém americkém postoji k protiraketové obraně v Evropě nehraje roli, stejně jako ji nehrálo v předešlém projektu. „Zásadní jsou pro nás bezpečnostní požadavky Spojených států a jejich spojenců,“ dodal.

Rozhodnutí o tom, kdo v boji o české zakázky zvítězí, by mělo padnout do dvou let. ČEZ si do něj ale nehodlá nechat mluvit. „V současné době probíhá výběrové řízení a každý účastník má stejné podmínky,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. Management energetického gigantu zároveň popírá, že by se měl s Bidenem během jeho návštěvy v Česku setkat.

Energetické požadavky ale zřejmě zazní také z české strany. Češi totiž už dlouho chtějí koupit od amerického Exxonu podíl na ropovodu z italského Terstu a přímluva Bílého domu by mohla jednání posunout.

Biden se kromě premiéra a prezidenta má sejít i s vybranými osobnostmi ekonomického i politického života, mezi kterými by měli být například i lídři dvou nejsilnějších politických stran, Mirek Topolánek a Jiří Paroubek.

O novém systému mluvil Biden už ve středu v Polsku, kde měla podle původních plánů vzniknout námořní základna s protiraketovými střelami. Polský premiér Donald Tusk poté oznámil, že je Varšava připravena zapojit se i do nového systému. Podle redaktora ČT Jakuba Szántó Biden podobnou konkrétní nabídku Česku nepřinese, spíš přijíždí s poselstvím, že Američané s českou pomocí počítají i do budoucna.