Makléř BNP Paribas manipuloval s cenami akcií

Tokio - Největší francouzská banka BNP Paribas čelí podezření, že jeden z jejích makléřů manipuloval s cenami akcií. BNP Paribas proto bude muset na pokyn japonského finančního dohledu na dva týdny zavřít oddělení finančních a komoditních derivátů své japonské pobočky. Divize bude zavřená první dva listopadové týdny.

Makléři francouzské banky si v Japonsku vysloužili dvoutýdenní zákaz za
manipulaci s cenami akcií a za neadekvátní informace ke kontroverzní
transakci s dluhopisy. BNP Paribas kvůli tomu zvažuje změny v managementu japonské pobočky. Očekává se, že na svůj post rezignuje i šéf pobočky Jusuke Jasuda. Podle zdrojů agentury Bloomberg obeznámených se situací dojde i na krácení platů vedení pobočky.

„Zahraniční firmy se zaměřují na zvýšení zisku a zanedbávají dodržování pravidel. Zámořské firmy hrají na tokijském trhu významnou roli a investoři po nich chtějí, aby zavedli vnitřní kontrolu,“ uvedl Hisakazu Amano z T&D Asset Management.

Japonský finanční dohled nyní přezkoumává chování finančních institucí přítomných na tamním trhu. V roce 2007 se totiž změnila pravidla regulace, aby se posílila ochrana investorů. Finanční instituce ale nové regule zřejmě často porušují. BNP Paribas si již jednou loni v listopadu vyslechla, že se má v dodržování pravidel polepšit. Podle dnešního rozhodnutí ale ani v tomto na doporučení regulátora adekvátně nereagovala.