Šebesta: Nákup pily za miliardu se mi nelíbí

Praha – Ministrovi zemědělství Jakubu Šebestovi se nelíbí plán Lesů ČR koupit v dražbě od soukromé firmy CE Wood, se kterou má státní podnik dlouholeté spory, pilu. Problematické nejsou ale jen neshody obou firem, ale i cena pily, kterou dozorčí rada odhaduje až na 950 milionů korun. Podle znaleckých posudků pila zdaleka takovou hodnotu nemá, posudky ji ohodnocují na 200 až 300 milionů korun.

„Tak jak jsem se s tím seznámil, se mi to nelíbí. Nicméně jsem slíbil, že se seznámím s důvody managementu Lesů obšírněji,“ řekl Šebesta v rozhovoru pro MF Dnes. Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora mu už předal rozsáhlou analýzu, která rozebírá, proč by měl státní podnik koupit pilu od CE Wood.

Šebesta dodal, že i když je analýza rozsáhlá, chtěl by vydat konečné rozhodnutí do konce měsíce. Vedení Lesů ČR totiž požádalo ministerstvo zemědělství jako svého vlastníka o změnu finančního plánu. Ten stávající totiž s miliardovou investicí nepočítá.

CE Wood dluží státnímu podniku bezmála 200 milionů korun a její bývalý vlastník vede proti státu arbitráž za 2,5 miliardy korun. Podle dokumentů ze vzájemného jednání obou firem by nákup pily údajně měl smazat arbitráž i státní pohledávku. Zástupci Lesů ČR ovšem tuto informaci odmítají komentovat.