Seagle Air nelétají, v zahraničí zůstali i Češi

Bratislava – Slovenská letecká společnost Seagle Air zřejmě dolétala. Od půlnoci pozastavila všechny své lety kvůli nedostatku peněz. Někteří cestující zůstali v zahraničí, zhruba dvacítka Čechů uvízla na řecké Krétě. Jde o turisty, kteří si koupili letenku přímo u této společnosti. Seagle Air si najímají i české cestovní kanceláře, které s touto leteckou společností v současnosti žádné klienty v zahraničí nemají.

„V tuto chvíli máme asi dvacet lidí na Krétě. Jsou to individuální cestovatelé. S cestovními kancelářemi to není nikdo,“ uvedl tajemník Asociace cestovních kanceláří Michal Veber. Češi, kteří se v zahraničí dostanou do problémů, se mohou obrátit na česká zastupitelství.

Za zrušením letů prý stojí italský SkyOne

Důvodem zrušení letů bylo podle generálního ředitele společnosti Petera Hanáka nenaplnění smlouvy ze strany italského partnera SkyOne Italy Airlines. „O této situaci už jsme informovali všechny cestovní kanceláře, se kterými máme smlouvy,“ dodal Hanák v oficiálním vyjádření.

„Cestovní kanceláře na Slovensku mají plány, jak situaci řešit, pozastavení letů by nemuselo způsobit vážnější problémy. Máme tu společnost Air Slovakia nebo ČSA,“ řekl deníku Sme viceprezident Slovenské asociace cestovních kanceláří Pavel Komora. Pražskému ruzyňskému letišti prý Seagle Air platí. „Seagle Air nemá vůči nám žádné závazky,“ potvrdila deníku mluvčí letiště Eva Krejčí.

Příkladem může být zářijový krach nízkonákladové společnosti SkyEurope, ze které se snaží dostat své peníze za koupené letenky celkem 15 tisíc Čechů. Nejlépe jsou na tom cestující, kteří platili kreditní kartou.

Informace o Seagle Air:

Společnost Seagle Air vznikla v roce 1995 jako soukromá letecká škola. Charterové lety začala provozovat až o 12 let později. V září společnost oznámila, že chce začít podnikat i v Česku. Třetí největší aerolinie na Slovensku mají šest letadel Airbus a jeden Boeing, od ledna přepravily asi 230 tisíc cestujících.