Průmyslových zakázek v EU v srpnu přibývalo, v Česku téměř nejvíce

Brusel - Průmyslové zakázky v eurozóně v srpnu vzrostly o dvě procenta ve srovnání s předchozím měsícem. Tempo růstu tak mírně zpomalilo z červencových tří procent. V celé Evropské unii meziměsíčně zakázky stouply o 1,2 procenta, což je však rovněž o něco pomalejší růst než v červenci, kdy rostly o 1,6 procenta. Ve srovnání s loňským rokem však průmyslové zakázky v srpnu klesaly – v EU o 22,3 procenta a v eurozóně o 23,1 procenta.

Objem průmyslových zakázek v Evropské unii stoupá meziměsíčně už od května a ekonomové v tomto případě hovoří o náznaku hospodářského oživení. Hospodářská recese by tak mohla poměrně brzy skončit. Jednou ze zemí s nejrychleji rostoucími průmyslovými zakázkami je i Česko, kde v srpnu meziměsíčně vzrostly o 3,2 procenta. Rychlejší růst zaznamenalo jen Slovensko, kde objem zakázek ve srovnání s červencem stoupl o 11,8 procenta.

Češi spolu se Slováky patří mezi rekordmany i v meziročním srovnání, ve kterém se jim zakázky propadaly nejméně. V Česku o 13,6 procenta a na Slovensku o 6,3 procenta. Nejhůře se naopak celoročně vede severským a pobaltským státům. V Litvě se objem zakázek meziročně propadl o 42,3 procenta, ve Finsku o 37,3 procenta a v Estonsku o 37,1 procenta.