Sasko láká české pracovníky

Dřážďany - Zaměstnavatelé v Sasku nabízí až 350 pracovních míst v oblasti hotelnictví a gastronomie. Snaží se nalákat převážně pracovníky z České republiky. Žádanými obory se tak stala pozice recepční, pokojské, hledají se ale také kuchaři a číšníci. Získat pracovní povolení v Německu není ovšem až tak snadné. V Německu budou ještě rok a půl platit přechodná opatření, a pracovní trh je tak pro Čechy oficiálně uzavřen. Na téměř všechna nabízená pracovní místa v Sasku je také nutná alespoň základní znalost němčiny.

Turistický trh se otevřel a většina zaměstnavatelů nevidí důvod, proč by v Sasku nemohli pracovat i Češi. To si myslí i Peter Fischer, ředitel lázeňského hotelu ve vesničce Warmbad, ležící asi 25 kilometrů od českých hranic, který se proto v září zúčastnil první přeshraniční burzy práce. Na této přeshraniční spolupráci, jež by měla podpořit specialisty v oborech při hledání práce v zahraničí, se domluvily úřady práce Polska, Saska a Čech. Mzda se pohybuje kolem 1 000 eur. „U nás platíme až 1 200 eur, což je asi 850 eur čistého, pořád ale mají slušné spropitné, za které se dá v pohodě žít,“ uvedl Fischer.  

Zaměstnat cizince v Německu ale zatím není jednoduché. Hoteliéři musí prokázat úřadům, že o nabízenou práci nemají zájem domácí. Následně může Čech požádat o pracovní povolení. „My s povolením nemáme problém, protože o školený personál je v tomhle oboru v Sasku nouze,“ řekl Fischer. Podle Štěpánky Filipové, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, je získání práce v Sasku možné. „Získat pracovní povolení v Německu je pro Čechy reálné, vždy to závisí na druhu povolení, například na práci v gastronomii jich existuje celá řada,“ konstatovala.