Odbory ČSA podepsaly dohodu o snížení platů, Lašák odchází

Praha – Zástupci všech odborových organizací spolu s novým předsedou představenstva dnes podepsali dohody o snížení platů ve společnosti. Na jejich základě přijdou piloti ČSA o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o deset procent mezd. Dodatky ke kolektivní smlouvě začnou platit už 1. listopadu. Dosavadní prezident ČSA Radomír Lašák v reakci na dohodu se zaměstnanci odchází z firmy, jak dříve slíbil.

„Součástí dohody nejsou žádné stávající či budoucí kompenzace. Miroslav Dvořák ocenil vstřícný přístup odborů a jejich zodpovědnost vůči budoucnosti firmy,“ uvedla mluvčí ČSA Eva Krejčí. Mimo jiné díky nižším platům by měly aerolinie ušetřit do konce příštího roku 1,6 miliardy korun. Průměrný plat pilota je nyní 212 tisíc korun, firemní průměr přesahuje 60 tisíc.

Platy zaměstnaců se budou snižovat ve dvou krocích. Piloti od listopadu přijdou o 20 procent platu, od ledna o dalších osm procent. Zbylá dvě procenta tvoří omezení příspěvku na důchodové pojištění, které platí pro všechny zaměstnance. Podobně dvoufázově se sníží platy ostatních zaměstnanců.

Filip Gaspar, šéf odborové organizace pilotů:

„My jsme všichni rádi, že se nám podařilo dojít k nějaké dohodě, že to nekonečné jednání končí.“

V reakci na dohodu oznámil prezident firmy Radomír Lašák, že celé vedení včetně jeho osoby odchází. „Já i celé vedení plníme svůj slib, ze společnosti České aerolinie odcházíme a přejeme novému týmu úspěšnou realizaci restrukturalizačního plánu a i trochu štěstí,“ napsal Lašák v e-mailu novinářům. Lašák by měl odejít k poslednímu říjnu, jeho osm viceprezidentů zřejmě končí dnes.

Dosažení dohody se zaměstnanci vnímá Lašák podle svých slov jako vítězství. „Stalo se všechno, co se stát mělo. Dlouho jsme usilovali o to, aby k dohodě došlo. Ta dohoda má hodnotu 800 milionů korun ročně, kdybychom to diskontovali na čistou současnou hodnotu, je to více než šest miliard korun. Pro firmu je to velké vítězství,“ řekl.

Prezidentem bude Dvořák

Pozici prezidenta přebírá generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák, který už od pondělí zastává po Lašákovi post šéfa představenstva ČSA. Podle Krejčí se Dvořák vzdal v ČSA manažerského platu do doby, než bude společnost opět v provozním zisku.

Také ostatní pozice zaujali vrcholoví manažeři z letiště. Marcela Hrdá bude řídit úseky informačních technologií a personalistky, Jiří Pos bude mít na starosti marketing a prodej. Oba již dříve v ČSA působili. Ekonomiku povede Petr Vlasák.

Aerolinie opouštějí viceprezident pro ekonomiku Jiří Hrbáček, viceprezident pro informační technologie Jiří Devát, viceprezident pro letový provoz Jan Janík, viceprezident pro marketing a prodej Petr Pištělák, viceprezident pro technický úsek Roman Planička a viceprezident pro lidské zdroje Dušan Ryban. Počet členů managementu bude k 1. listopadu snížen z devíti na pět.

Dnešní dohodu mezi zaměstnanci a managementem českých aerolinií ocenil i ministr financí Eduard Janota. O dalším osudu společnosti rozhodne vláda v pondělí na svém jednání.