Fischer: Česká energetika potřebuje víc dodavatelů

Praha - Po jednání s americkým viceprezidentem dnes premiér Jan Fischer prohlásil, že Česko kvůli energetické bezpečnosti potřebuje větší diverzifikaci míst, z nichž do země přicházejí energetické zdroje. V úvahu je třeba brát i mezinárodní kontext, zdůraznil. „Mluvili jsme o potřebě vyšší diverzifikace ve smyslu teritoriálním, odkud k nám přicházejí energetické suroviny,“ uvedl Fischer. Jde podle něj také o to, aby se k výrobě energie v Česku užívalo více zdrojů.

Americký viceprezident také vyzdvihl roli Česka v rámci plánování plynovodu Nabucco. Ten má do Evropské unie přivést zemní plyn z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost sedmadvacítky na ruských dodávkách. Biden zmínil také jadernou energetiku v souvislosti s promluvou o o diverzifikaci energetických zdrojů.

Biden veze nabídku firmy Westinghouse na dostavbu Temelína

Video Brífink Mirka Topolánka po setkání s Joe Bidenem
video

Brífink Mirka Topolánka po setkání s Joe Bidenem

Biden nejspíše během návštěvy Prahy hodlá informovat o zájmu americké společnosti Westinghouse zúčastnit se tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský ale tuto informaci nepotvrdil. Podobně se vyjádřila i energetická skupina ČEZ. „Na dodavatele bloků jsme vypsali veřejnou zakázku, jejíž podmínky jsou shodné pro všechny zájemce,“ uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková. Dosud přitom byla za favorita tendru, do kterého se hlásí dvě desítky zájemců, považována ruská společnost Atomstrojexport. Rusko je nyní dodavatelem jaderného paliva do obou českých jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Ovšem předseda ODS Mirek Topolánek po setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem prohlásil, že americká firma Westinghouse se tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín zřejmě zúčastní: „Existuje dopis, který dostal premiér Fischer od ministra energetiky USA, kde v tom dopise přímo vyzývá, aby se Westinghouse stal účastníkem tendru.“

Dalším zájmem Česka je zájem o zisk podílu v transalpském ropovodu TAL od americké společnosti ExxonMobil. Vláda se neúspěšně snaží podíl získat už několik let, podpora americké administrativy by ale mohla její pozici vylepšit. Praha by podle médií mohla k jednání využít právě Bidenovu návštěvu.

V této věci Topolánek konstatoval, že USA nemohou přinutit firmu ExxonMobile k prodeji jejího podílu v transalpském ropovodu TAL. Česko ale podle Topolánka chce, aby americká strana v této záležitosti vyvinula na firmu určitý tlak. „Nicméně my apelujeme na to, aby tam vznikl minimálně tlak na to, který by americká strana mohla vyvinout, aby se Exxon rozhodl pro prodej České republice… Máme eminentní zájem na účasti v tomto projektu.“

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín