Čtvrtmiliardová pokuta pro RWE neplatí, rozhodl soud

Brno – Pokuta 240 milionů korun, kterou v roce 2007 vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže plynárenské společnosti RWE Transgas, neplatí. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Brně, který věc vrátil antimonopolnímu úřadu. Krajský soud se pokutou zabýval už podruhé, jeho původní verdikt loni zrušil Nejvyšší správní soud. Dnes krajský soud rozhodl stejně jako v říjnu 2007.

Krajský soud dal nyní za pravdu žalobci, tedy RWE Transgas, v tom, že není přesně vymezen relevantní trh, na kterém se firma pohybuje. Otázkou je, zda území tohoto trhu je stejné jako území České republiky, nebo větší. Antimonopolní úřad by se měl podle krajského soudu zabývat vymezením trhu a tím, zda na něm firma zaujímá dominantní postavení. „Pak je teprve možné zabývat se otázkou jeho případného zneužití,“ uvedl mluvčí soudu David Raus.

Antimonopolní úřad bude rozsudek respektovat

„ÚOHS rozsudek respektuje. Blíže se k němu vyjádří poté, až jej dostane v písemné podobě,“ řekl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

RWE, která měla v době porušení zákona na českém trhu s plynem víc než 80procentní podíl, dostala pokutu za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť. Antimonopolní úřad tvrdil, že chování RWE mohlo poškodit konečné zákazníky. Původně před třemi lety antimonopolní úřad udělil pokutu 370 milionů, předloni ji snížil na 240 milionů. Pokuta byla v té době jednou z nejvyšších, které ÚOHS udělil.

Firma podle původních verdiktů antimonopolního úřadu zneužila dominanci podle práva evropského i podle práva českého. Podle krajského soudu to bylo špatně, a proto pokutu zrušil. NSS byl ale jiného názoru a naopak potvrdil, že takto postupovat lze.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24