Zpráva o prolomení limitů byla chybná, tvrdí Ústecký kraj

Ústí nad Labem – Pro zrušení těžebních limitů chránících obce, pod kterými leží zásoby uhlí, prý radní Ústeckého kraje nehlasovali. Včerejší tiskovou zprávu, podle níž krajská rada souhlasí se záměrem ministerstva průmyslu a obchodu zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí, dnes úřad označil za chybnou. Rada prý jen vypracovala připomínky k návrhu nové energetické koncepce.

K možnému posunutí hranic těžby bez souhlasu lidí, kteří v sousedství dolů žijí, se radní léta stavěli odmítavě. Podle včerejší tiskové zprávy hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) ale krajská rada prolomení limitů odhlasovala pod podmínkou, že se podaří vyřešit všechny střety zájmů mezi těžaři a vlastníky nemovitostí. Něco takového ale radní rázně odmítají. „My jsme v žádném případě nezměnili názor,“ říká rozhodně Petr Benda, radní za ČSSD. „Je opravdu potřeba omluvit se novinářům a veřejnosti, že krajský úřad vydal špatnou zprávu,“ dodává jeho kolega Jiří Šulc (ODS).

Lidé z obcí ohrožených těžbou si myslí, že celý incident mohl být zkušebním balonkem vypuštěným proto, aby politici zjistili, zda odpor proti rozšiřování těžby trvá nebo slábne. „Tlak těžařské lobby je obrovský, někteří politici nejsou imunní a podléhají,“ připouští Benda.

Špatně formulovaná zpráva krajského úřadu byla podle odpůrců rozšiřování těžby nakonec možná užitečnější, než se na začátku zdálo. Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta pomohla rozkrýt zájmy jednotlivých stran.

Krajští radní z levé i pravé části politického spektra zatím stále tvrdí, že platí to, co měly jejich strany ve volebních programech. O tom, kde se bude těžit, prý rozhodnou lidé, tedy ti, pod jejichž domy uhlí leží.