Mexiko napjatě čeká na české investory

Mexiko – Podle banky Goldman Sachs čeká Mexiko v roce 2040 zářná budoucnost a stane se pátou největší ekonomikou světa. Spojené státy mexické svou rozlohou 25krát převyšují rozlohu České republiky. Ovšem Mexiko přitahuje české vývozce čím dál více a vzájemný obchod roste každý rok v řádu desítek procent.

„Mexiko v posledních několika letech zavedlo řadu ekonomických reforem, aby se otevřelo obchodu, investorům a novým technologiím. Nabízíme velkou průmyslovou základnu a ideální polohu pro expanzi na ostatní trhy Latinské i Severní Ameriky,“ zdůvodňuje výhody Mexika velvyslanec této země v ČR José Luis Bernal.

Mexiko těží nejvíc ropy ze zemí Latinské Ameriky, přitom státem vlastněná ropná společnost PEMEX je největším přispěvovatelem do státní kasy. Mexická ekonomika je závislá na cenách ropy, ale také na vývoji amerického hospodářství. Do Spojených států totiž putuje 85 procent mexického zboží. „Pokud Spojené státy neodebírají ani nespotřebovávají, v Mexiku se nevyrábí a to všechno roztáčí nejrůznější makro ukazatele,“ vysvětluje Alice Dokoupilová, vedoucí kanceláře CzechTrade v Mexiku.

Mexiko se snaží zbavit závislosti na Spojených státech

Na konci loňského roku spadl HDP o 1,6 procenta a dramaticky se zvýšila i inflace. Nejvíce přitom vzrostly ceny potravin, někdy až o desítky procent. Letos by zdejší ekonomika mohla klesnout o 7 až 8 procent. Právě to ale paradoxně českým firmám může pomoct prorazit. Navíc Mexiko se v posledních letech snaží závislosti na Spojených státech zbavit. Dohody o volném obchodu má uzavřené nejen se státy Evropské unie, ale například i s Izraelem a dalšími dvaceti zeměmi Střední a Jižní Ameriky.

V Mexiku převažuje import nad exportem. Nejvíce zboží na tamní trh putuje z USA, pak z Číny, Japonska, Jižní Korey a Německa. Z České republiky se do Mexika nejčastěji vozí elektrotechnické výrobky, automobilové komponenty, nemocniční nábytek a bižuterie. „Češi se v Mexiku objevují víc a víc jako investoři. Ještě před dvěma lety jsme napočítali jen osm takových českých firem, teď už je jich registrováno něco mezi osmnácti až dvaceti,“ uvádí Bernal.

Mexiko prezentované médii a katalogy cestovních kanceláří - bílé pláže, mayské pyramidy, tequilla, v tom horším případě prasečí chřipka - se od Mexika jako obchodního partnera podstatně liší. Jedná se o trh s více než 100 miliony obyvatel, který je geograficky i ekonomicky propojený z jedné strany s největší světovou ekonomikou, Spojenými státy, a na straně druhé s Latinskou Amerikou. Mexiko je také známo jako země kontrastů, kdy rušná moderní velkoměsta střídají chudinské slumy.

Mexiko
Mexiko
Více fotek
  • Mexiko zdroj: www.paot.org.mx http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/795/79429.jpg
  • Plot na mexicko-americké hranici autor: Filip Koubek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/211/21022.jpg