Arbitráž o krkonošskou vodu nebude, žalobce nemá peníze na poplatky

Vrchlabí - Podnikatel Georg Nepolsky, Čech s německým občanstvím, chtěl využít prameny na svých pozemcích ve Vrchlabí a na trh plánoval dodávat vodu Krkonošský pramen, od vodoprávního úřadu však nedostal souhlas. A kvůli tomu po České republice žádal 1,24 miliardy korun za zmařenou investici. Nyní však svou žalobu musel stáhnout, když zjistil, že si nebude moci dovolit zaplatit soudní poplatky, které po něm žádal švýcarský arbitrážní soud v Curychu. Informuje o tom dnešní vydání deníku MF Dnes.

Podnikatel za arbitráž již zaplatil zálohu ve výši 30 tisíc eur (asi 770 000 Kč) a teď musel přidat dalších 150 tisíc eur (asi 3,8 milionu Kč). Podle svých slov státu rozhodně nedal za pravdu a pohledávku vůči státu chce prodat někomu jinému, kdo si vedení procesu může dovolit.

Nepolsky vede spor o pramen vody z několika jímek, které stojí na pozemcích bývalého vrchlabského pivovaru. Stát měl podnikateli škodit tím, že na jeho úkor zvýhodňoval české firmy. Ty si zažádaly o odběr z pramene později než Nepolsky, ale i tak povolení dostaly. Německý podnikatel tudíž nemůže získat vodu v takovém množství, jaké potřebuje, a to přesto, že o odběr zažádal jako první.

Stát ve sporu zastupuje německá advokátní kancelář DLA Piper Weiss-Tessbach, která vyhrála veřejnou soutěž za 65 milionů korun na zastupování státu. Podle ministerstva financí však dosud stát nedostal oficiální vyjádření o tom, že arbitráž skončila, a proto není podle tiskového odboru ani možné říct, kolik zatím stála a zda bude ministerstvo vyžadovat peníze po žalovaném.