Úřady v USA „oslavily“ sto zavřených bank

Washington – Na rovnou stovku se zakulatil počet bank, které letos kvůli jejich nesolventnosti uzavřely úřady ve Spojených státech. Takový počet bankrotů americký finanční sektor nepamatuje od roku 1992, kdy doznívaly následky krize záložen. Finanční krize se začala ve statistice bankrotů projevovat loni, to však zkrachovalo jen 25 finančních ústavů. V roce 2007 to byly jen tři banky.

Federální Úřad pro dohled nad úsporami na konci týdne oznámil, že stou uzavřenou bankou se stala malá floridská firma Partners Bank. Její aktiva činila 68,7 milionu dolarů (1,2 miliardy korun), banka měla jednu pobočku a 18 zaměstnanců.

Nejhorší fáze finanční krize, která destabilizovala americký finanční sektor a způsobila vlnu bankrotů, trvala od loňského září zhruba do letošního března. Kromě dlouhé řady malých regionálních bank jí za oběť padlo i několik vyhlášených finančních domů, často i s víc než stoletou tradicí. Vůbec největší uzavřenou bankou byla v této krizi Washington Mutual s bilanční sumou 307 miliard dolarů, která skončila loni v září.

Ztráty se počítají v desítkách miliard

Letošní krachy bank zatím stály fond federálního pojištění vkladů kolem 25 miliard dolarů. Federální činitelé očekávají, že banky budou zvýšenou měrou krachovat do roku 2013, kdy by náklady na pojištění vkladů mohly dosáhnout 100 miliard dolarů.

Přes nelichotivý výsledek se letošní rok zřejmě nezapíše v počtu bankrotů bank na první místo. Nejvíce bank totiž padlo v době vrcholící krize záložen v roce 1989, kdy úřady uzavřely 534 institucí.