Stát dal na důchody a nemocenskou o 23 miliard víc, než vybral

Praha - Za tři čtvrtletí letošního roku vyplatil stát na důchodech a dávkách nemocenského pojištění o 22,8 miliardy korun víc, než kolik vybral na pojistném. Ještě koncem srpna přitom takzvaný účet sociálního pojištění vykazoval jen přibližně poloviční ztrátu. Vyplývá to z informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Nůžky mezi příjmy a výdaji bilance by se podle mluvčí ministerstva práce Štěpánky Filipové měly do konce roku dál rozevírat. Podle odhadů ministerstva letos vláda na důchody vydá nejméně o 33 miliard korun víc, než vybere. Má jít o historicky nevyšší schodek důchodového účtu v české historii.

Nárůst nezaměstnanosti není zadarmo

Na nižších příjmech systému se podle Filipové podepsal hlavně menší počet plátců pojistného v důsledku vyšší nezaměstnanosti a zavedení slev na pojistném pro firmy. ČSSZ na pojistném na důchodové zabezpečení od ledna do konce září vybrala 225,9 miliardy korun, na důchody však vyplatila 246,4 miliard korun. Na nemocenské pojištění vybrala 17,6 miliardy korun, na nemocenské dávky vyplatila necelých 20 miliard korun. Za celý loňský rok pak stát na sociální dávky včetně důchodů vynaložil zrhuba 400 miliard. Statistiky ČSSZ nezahrnují částky vyplacené na sociální zabezpečení, které jsou v působnosti ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti.

Přes nepříznivý trend vývoje příjmů pojistného důchodci a nemocní o peníze nepřijdou. Penze a dávky nemocenského pojištění totiž patří mezi takzvané mandatorní výdaje, které stát musí platit ze zákona.

„Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení jsou příjmy státního rozpočtu. Na výplatu dávek nemocenského pojištění a důchodů dostává Česká správa sociálního zabezpečení finanční prostředky na každý kalendářní rok fakticky nezávisle na tom, kolik peněz se v předchozím období vybere,“ vysvětlila Filipová.

Nechtěná valorizace důchodů

Na nepříznivém vývoji účtu sociálního pojištění se podepsalo také zvýšení výdajů na důchody bezmála o deset procent způsobené dvěma valorizacemi důchodů, které v srpnu loňského roku a od letošního ledna zavedla bývalá vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Ministr práce Petr Šimerka zamýšlel opět valorizovat důchody od 1. ledna 2010. Navrhoval zvýšit základní výměru důchodu o 50 korun a procentní výměru o dvě procenta, což by znamenalo růst starobních důchodů zhruba o 200 korun. Vláda však Šimerkův návrh zamítla. Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je podle něj naopak potřeba změnit zákony, aby se výdaje na důchody zmrazily.

Čekárna v Ústecké poliklinice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24