Vláda dnes rozhoduje, zda prodat či neprodat ČSA

Praha – Otázku, zda prodat nebo neprodat České aerolinie si dnes položí vláda. Podle informací České televize předloží ministr financí Eduard Janota doporučení, aby ČSA dál zůstaly v rukou státu a neprodávaly se. Jediným zájemcem o národního dopravce je konsorcium Unimex Group - Travel Service. To za ČSA nabízí jednu miliardu s podmínkou, že vlastní jmění společnosti bude alespoň na nule.

Ministr financí Eduard Janota má jasno, avšak před jednáním kabinetu odmítl sdělit, s čím na vládu půjde. Pro ponechání si aerolinek mluví například fakt, že zaměstnanci v pátek kývli na dohodu o nižších mzdách a ČSA tak ročně ušetří 800 milionů. „Je možné ušetřit onu zmiňovanou miliardu a je možné vytvořit podmínky pro záchranu této společnosti, ta pak bude moci životaschopně fungovat,“ popsal situaci ministr financí Janota.

„Pokud nastane takové rozhodnutí, že ČSA zůstanou nadále státní, tak to musíme akceptovat,“ řekl zakladatel společnosti Travel Service Roman Vik. Spekulacím, že ČSA zůstanou nadále státní, nahrávají také personální změny ve vedení společnosti. V čele aerolinek teď stojí šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák. Právě nějaká takováto forma propojení s prosperujícím letištěm by mohla ČSA pomoci dostat se z červených čísel.

Video Prodat či neprodat?
video

Prodat či neprodat?

Konsorcium Unimex Travel Service za ČSA nabízí jednu miliardu – s podmínkou, že vlastní jmění společnosti bude alespoň na nule – už v pololetí ale byla společnost 700 milionů v minusu a podle některých analytiků se situace od té doby ještě zhoršila.

Proti prodeji aerolinek se vyslovují i odborníci. Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského je nabídka jediného zájemce i přes stávající problémy ČSA nízká a dá se očekávat, že po restrukturalizaci společnosti za ně může stát utržit mnohonásobně vyšší sumu. „Prodávat ČSA v současné chvíli jen proto, aby byly prodány i za téměř nulovou cenu, to by asi nebyl dobrý nápad,“ podotkl Moravanský.