ING se rozdělí a přemění na banku

Amsterodam – Nizozemská finanční skupina ING Group se rozdělí na dvě samostatné části. Pojišťovací divizi nejpozději do čtyř let prodá. V rámci dohody o restrukturalizaci s Evropskou komisí se pak z ING stane banka zaměřená hlavně na evropský trh. Dnešní oznámení ING bylo překvapivě rychlé. Analytici podobný krok očekávali, ale až později.

Z procesu rozdělování, který by měl trvat až do roku 2013, vyjde ING jako banka s primárně evropskými aktivitami s některými menšími divizemi v jiných  částech světa. Firma uvedla, že po restrukturalizaci bude její bilanční suma o 30 procent nižší než před vládní finanční pomocí z loňského roku.

Státní pomoc z loňského října, která ochránila ING před dopady finanční krize, šetřila Evropská komise. Jako podmínku schválení si vynutila některé hluboké změny, hlavně výrazné snížení velikosti skupiny. ING dnes uvedla, že polovinu z desetimiliardové státní pomoci hodlá splatit předčasně.

Letos v lednu ING oznámila, že v rámci restrukturalizace celé skupiny propustí ve světě sedm tisíc zaměstnanců, tedy víc než pět procent své celkové pracovní síly. V dalších měsících zveřejnila plány prodeje 10-15 svých firem v Evropě a stažení z 10 z 48 zemí, ve kterých v současnosti působí. Skupina mimo jiné chystá také velkou restrukturalizaci české pobočky, která by měla zasáhnout až několik stovek lidí z celkem 750 zaměstnanců.

Podobné dohody jako s ING komise uzavírá i s dalšími bankami, jimž pomohly vlády. U německé Commerzbank si už vyžádala snížení bilanční sumy o 45 procent a nyní se čeká na její verdikt ohledně britských Royal Bank of Scotland a Lloyds Bank Group. Na řadě jsou pak belgická KBC a francouzsko-belgická skupina Dexia.

Evropská komise
Evropská komise