Zastavení privatizace ČSA podporují ODS i ČSSD

Praha – Dnešní rozhodnutí vlády o tom, že stát neprodá České aerolinie jedinému zájemci, konsorciu složenému z firem Unimex a Travel Service, nalezlo podporu obou nejsilnějších politických stran. ODS i ČSSD se shodují v tom, že na privatizaci státních aerolinek nyní není vhodná doba. Rozhodnutí Fischerova kabinetu ale nepovažují za definitivní konec privatizace. Až se firma stabilizuje, mělo by se podle nich v úvahách o prodeji pokračovat.

„S rozhodnutím vlády Jana Fischera souhlasím, pokládám ho v tuto chvíli za jediné možné,“ prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek. ČSA podle něj nyní potřebují čas, aby se mohly restrukturalizovat, a to personálně, finančně i věcně.

Při provádění kroků, které mají pomoci aerolinkám, jejichž ztráta by letos mohla narůst až na 3,3 miliardy korun, znovu se postavit na nohy, ale musí být vláda obezřetná. Topolánek varoval zejména před nedovolenou veřejnou podporou a před možným propojením ČSA s Letištěm Praha. „Propojování s Letištěm Praha by mohlo vést nejenom k potvrzení toho faktu, že se jedná o nepovolenou veřejnou podporu, a taky případně k arbitrážním řízením, která by mohla následovat,“ upozornil Topolánek.

Až se ČSA stabilizují, mělo by se podle Topolánka nicméně v jejich prodeji pokračovat. „Já si vůbec nemyslím, že má zůstat tato společnost vlastnictvím českého státu. Ukazuje se, že to není dobré řešení,“ zdůvodnil.

ČSSD: ČSA a Letiště Praha – strategičtí partneři

Poněkud odlišné představy o restrukturalizaci ČSA má předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Ve střednědobém horizontu by se měl hledat pro ČSA strategický partner, v úvahu přitom podle něj připadá právě spojení s Letištěm Praha.

Se zastavením privatizace ale Paroubek stejně jako Topolánek souhlasí. Podle svých slov si nedokázal představit, že by menší firma pohltila větší. „V tuhle chvíli přistoupit na podmínky jediného uchazeče o ČSA se nám zdá být nemožné,“ uvedl Paroubek. Až se ČSA stabilizují, bude podle něj možné získat z prodeje více peněz.