Celosvětová poptávka po plynu má letos klesat

Moskva – Podle prognóz Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by celosvětová poptávka po zemním plynu měla v letošním roce klesnout o 3 až 4 procenta, jak řekl generální ředitel agentury Nobuo Tanaka na moskevské konferenci. Své tvrzení doplnil odhadem vzestupu celosvětových cen energie, což zdůvodnil nedostatečnými investicemi v příštích několika letech. Dodal, že světová spotřeba elektřiny by se letos měla snížit o 3,5 procenta.

Agentura již dříve předpověděla, že poptávka po ropě v letošním roce klesne o 1,9 procenta. V příštím roce by však měla stoupnout o 1,7 procenta. Tanaka tento měsíc vyjádřil znepokojení ohledně rychlého růstu cen ropy, jenž by mohl narušit oživení světové ekonomiky ze současné krize.

Šéf IEA mimo jiné pochválil Rusko, které v posledních měsících pomáhá stabilizovat světový trh s ropou. Těžba ropy v Rusku v září poprvé v historii překročila hranici deseti milionů barelů denně. Rusko se v letošním roce stalo v produkci ropy jasnou světovou jedničkou. V současnosti již těží téměř o 25 procent ropy více než jeho nejbližší konkurent, Saúdská Arábie. Ta v září těžila 8,1 milionu barelů ropy denně, tedy zhruba stejně jako v předchozím měsíci.

Moskva se snaží zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou finanční krizí a hospodářskou recesí. Růst těžby ropy v Rusku se ale příliš nelíbí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží omezováním produkce podpořit ceny.