Ruská ekonomika se vymanila z recese

Moskva - Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,6 procenta proti předchozím třem měsícům, a vymanila se tak z recese. V meziročním srovnání se však ruský hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí propadl o 9,4 procenta. A v červených číslech zůstal ve srovnání s loňským rokem i v září. Tempo propadu ovšem zpomalilo na 8,6 procenta ze srpnových 10,5 procenta.

Podle ministerstva hospodářského rozvoje stál za zlepšením stavu ruské ekonomiky mírnější odliv kapitálu a obnovování zásob v podnicích. Údaje podpořily očekávání, že ruská ekonomika již má nejhorší za sebou.

Analytici se však obávají, že hospodářské oživení by mohly brzdit nízké maloobchodní tržby a slabá spotřebitelská poptávka. „Potřebujeme větší spotřebitelskou poptávku, abychom dosáhli meziročního růstu HDP,“ uvedl analytik Jevgenij Nadoršin z investiční banky Trust. „Stále tu nejsou žádné známky toho, že se poptávka zotavuje. To by mohlo celkové oživení zkomplikovat,“ dodal.

Ministerstvo hospodářského rozvoje již dříve předpovědělo, že ruský hrubý domácí produkt v celém letošním roce klesne o 8,5 procenta. Odhad hospodářského růstu pro příští rok ministerstvo minulý týden zlepšilo na více než dvě procenta z dříve předpokládaných 1,6 procenta.