Klaus podepsal novelu zákona o cenách

Praha – Prezident Václav Klaus dnes svým podpisem ukončil schvalování novely zákona o cenách, jak dnes informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat. Novela mimo jiné ukládá cestovním kancelářím zveřejňovat konečnou cenu zájezdů za určitých podmínek. Současně zvyšuje horní limity pokut za porušování cenových předpisů z 1 na 10 milionů korun. Výjimku budou tvořit pouze letecké zájezdy, u kterých se palivové příplatky či letištní taxy mohou měnit těsně před odletem.

Nově tak budou muset cestovní kanceláře uvádět pouze součet těch položek, které znají v okamžiku prodeje zájezdu. U leteckých zájezdů tak bude úplná a jednotná cena povinná pouze u prodejů „na poslední chvíli“, kdy je konečná cena již zřejmá. Původně přitom ministerstvo financí zvažovalo zavedení povinnosti uvádět jedinou souhrnnou cenu pro všechny zájezdy. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) již dříve označila přijatou podobu zákona za kompromisní řešení.

Pokud by prošel původní záměr ministerstva, náklady na palivo by musely podle mluvčího AČCKA Tomia Okamury jednotlivé kanceláře započítat do ceny již v době tisku katalogů, tedy několik měsíců před termínem zájezdu. To by prý vedlo ke zdražení zájezdů, neboť aerolinie a kanceláře by si kvůli jistotě, že neprodělají na nepředvídaných cenách paliva, raději naúčtovaly rovnou vyšší ceny. Konkurenční Asociace cestovních kanceláří ČR základní cenu chápe jako sumu, za kterou se člověk může zúčastnit zájezdu bez dalších poplatků. To se však netýká například pojištění či příplatků za výhled na moře.

Podle šéfa CK Neckermann Udo Wicherta nový zákon usnadní klientům orientaci v nabídce na trhu. Neckermann přišel na český trh z Německa, kde jsou úplné ceny včetně palivových příplatků standardem. Se stejnou strategií přišla tato cestovka na český trh v roce 2007, ačkoliv jí to prý znevýhodňuje proti konkurenci. Neckermann uvádí úplné ceny, ačkoliv i on uveřejnil inzeráty se zvýrazněnou cenou bez palivových příplatků.

Novela také nově definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující dopouští deliktu proti cenovým předpisům. Například zakazuje zneužití významnějšího hospodářského postavení k neoprávněnému majetkovému prospěchu. Takovýmto postavením je podle důvodové zprávy situace, kdy se některá ze stran nemusí ohlížet na ceny u ostatních firem.

Cestovní katalogy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24