Až 40 procent obchodníků chybuje při slevových akcích

Praha - Obchodníci při svých slevových akcích často porušují zákon. Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách zaměřených na zboží v akci zjistila, že v západních Čechách chybuje až 40 procent obchodníků. Situace je tedy prakticky stejná jako v loňském roce. Účtovaná cena často neodpovídá výši ceny na výrobku nebo se uvedené zboží na letácích v prodejně vůbec nevyskytuje. Česká obchodní inspekce nyní rovněž provádí předvánoční kontrolu obchodů s dětskými hračkami, kapry či pyrotechnikou. Již provedená kontrola hraček nedopadla stejně jako v minulém roce příliš dobře.

Vysoké číslo chybujících obchodníků se dá podle Jany Příhodové, ústřední ředitelky České obchodní inspekce, v tomto roce zobecnit na celou Českou republiku. „Výjimkou zůstává Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj, kde je chybovost nižší, a to kolem 20 procent,“ uvedla Příhodová v rozhovoru pro Českou televizi. Nižší procento v těchto krajích pravděpodobně závisí na zvoleném obchodě, který inspekce navštívila. Nejčastějším prohřeškem obchodníků je neseznámení spotřebitele s cenou. „Nás jako kontrolory nezajímá až tak, o kolik se snižuje cena zboží, ale zda účtovaná cena je rovněž uvedena na výrobku,“ podotkla Příhodová. Zda je chybování obchodníků nedbalost, či úmysl, lze podle ní těžko určit.

Pokuty za porušení pravidel nejsou podle Příhodové natolik vysoké, aby ovlivnily chování obchodníků. „Výše pokuty závisí na tom, zda je na výrobku uvedena cena, či je spotřebitel klamán,“ podotkla ředitelka. Slevy dříve bývaly spíše sezónní, nyní se s nimi setkáme po celý rok. Spotřebitel by měl dávat pozor na cenu uvedenou na výrobku a žádat tuto cenu i u pokladny. Výsledky kontroly vánočního zboží pro děti, kterou provedla Česká obchodní inspekce, nejsou příliš pozitivní a podobají se loňskému roku.

Plyšový medvídek zakázaný ČOI
Zdroj: www.coi.cz