PepsiCo může převzít své dvě hlavní stáčírny

Brusel - Podle Evropské komise smí americká nápojová společnost PepsiCo převzít dvě největší stáčírny svých nápojů za 7,8 miliardy dolarů (zhruba 136 miliard korun). Komise uvedla, že koupě firem Pepsi Americas a Pepsi Bottling Group „nijak významně nenaruší hospodářskou soutěž v Evropě“. Firma Pepsi v roli druhého největšího výrobce nápojů na světě za rivalem Coca-Cola Co. se na převzetí obou stáčíren dohodla v srpnu. Firma tím získá pod kontrolu plnění a distribuci asi 80 procent objemu nápojů, které prodává v Severní Americe. Management doufá, že se urychlí rozhodovací procesy a zmizí napětí mezi vedením jednotlivých firem.

„Navrhovaná transakce nijak významněji nezmění strukturu trhu. Komise proto došla k závěru, že transakce nevyvolává obavy o hospodářskou soutěž,“ uvedl antimonopolní úřad komise ke koupi každé z obou firem.

Své dva stáčírenské podniky prodala PepsiCo teprve v minulém desetiletí, protože se chtěla soustředit na své základní aktivity, podíly v nich si však ponechala. Prodeje sycených nápojů však začaly v poslední době klesat, a PepsiCo se tak rozhodla koupit obě firmy zpět, aby mohla rychleji reagovat na změny situace na trhu.