Zemědělci ve čtvrtek vylijí do polí půl milionu litrů mléka

Praha - Zemědělci vylijí ve čtvrtek nejméně na osmi místech Česka celkem půl milionu litrů mléka. Tímto způsobem hodlají protestovat proti nízkým výkupním cenám, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav. Informaci přinesl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého počet míst farmáři dnes odpoledne ještě upřesní. Zemědělci budou vylévat mléko na pole poblíž Puklic u Jihlavy, Oslavan v okrese Brno-venkov, na Kroměřížsku, u Ústí nad Orlicí, na Blanensku, v jižních Čechách, na Plzeňsku a na Náchodsku.

Protestní akci podle Veleby organizují farmáři v regionech, o jejich konečné podobě budou dnes odpoledne jednat ve Velké Bíteši. Někteří zemědělci prý uvažují o tom, že mléko budou vylévat i v pátek. „Agrární komora tyto farmáře podporuje a staví se za ně,“ podotkl Veleba. „Zemědělci na ty protesty samozřejmě mají právo, nicméně my se nedomníváme, že by něčemu prospěly,“ řekl k protestům tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Do akce se například na jihu Moravy zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole u obce Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce - zhruba 25 000 až 30 000 litrů mléka.

Předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl:

„Chceme upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik.“

V současnosti platí mlékárny za litr mléka producentům kolem 5,50 korun, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun.

Ministerstvo zemědělství chce zemědělcům pomoci

Ministerstvo zemědělství si prý uvědomuje složitou situaci, ve které se tuzemští producenti mléka již delší dobu nacházejí. „Ministerstvo maximálně podporuje všechny kroky, které mají za úkol tíživou situaci zemědělců produkujících mléko řešit. Je nám však líto, že už tak problematická situace v sektoru mléka je komplikována ještě protestními akcemi, které podle našeho soudu řešení nepřinášejí,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Česko od roku 2010 počítá s podporou trhu s mlékem také prostřednictvím článku, který umožňuje převést až 3,5 procenta z národních přímých plateb na speciální programy, a mléko bude upřednostněno. Posledním krokem ze strany EU je podle Vorlíčka začlenění produkce mléka mezi sektory, pro které lze v případě krizové situace přijmout zvláštní opatření.

Francouzská vláda vyslyšela prosby zemědělců

Také francouzská vláda pomůže tamějším zemědělcům. Poskytne jim totiž formou půjček miliardu eur (asi 26 miliard korun) a dalších 650 milionů eur budou moci čerpat jako výjimečnou státní pomoc. Tyto peníze pomohou farmářům překonat hlubokou krizi zemědělského sektoru, řekl dnes prezident Nicolas Sarkozy na setkání s farmáři ve východní Francii. Uvedl, že peníze budou k dispozici do konce roku.