Česká Akcenta se odvolá proti pokutě od slovenské centrální banky

Bratislava - Český obchodník s devizami Akcenta CZ se odvolá proti pokutě 35 000 eur (913 000 korun), kterou jí údajně udělila slovenská centrální banka (NBS) za porušení devizového zákona při některých devizových obchodech. Novinářům to dnes řekli zástupci Akcenty. Slovenská banka potvrdila, že proti firmě vede řízení, bližší informace však zatím neposkytla. Přitom Akcenta vede už déle spor se slovenskými bankami, které jí zablokovaly účty, aby ji vytlačily z trhu devizových služeb pro podnikatele.

Podle zástupců Akcenty označila NBS za problematických devět transakcí se slovenskými klienty a napadla zejména způsob jejich vypořádání. „Centrální banka nezpochybnila právo společnosti ani právo jejích klientů na Slovensku uzavírat vzájemné transakce,“ zdůraznil ředitel Akcenty CZ Jiří Mach.

Podle představitelů české firmy kontroluje NBS činnost Akcenty od roku 2003, kdy začali jejích služeb široce využívat i slovenští klienti. „Pro nás by bylo ohromné překvapení, kdyby se (…) po sedmi letech najednou ukázalo, že když Národní banka Slovenska o nás tak dlouho ví, že se tu děje něco špatného,“ dodal Mach. Legální podnikání Akcenty na Slovensku NBS podle Macha potvrdila i ve stanovisku, které již dříve poskytla slovenskému antimonopolnímu úřadu.

V letošním roce vyústil konflikt Akcenty se slovenskými bankami v zásah PMÚ proti třem slovenským bankám, které za kartelovou hodnotu proti české firmě od úřadu dostaly pokutu. Sankci v celkové výši 10,19 milionu eur mají zaplatit Slovenská spořitelňa, ČSOB a VÚB. Podle PMÚ se trojice bank provinila tím, že Akcentě koordinovaně zrušila účty. Proti verdiktu úřadu se bankovní domy odvolaly.