Důchodců mírně ubylo, citelněji se však snižuje počet plátců penzí

Praha - Počet českých důchodců ve třetím čtvrtletí letošního roku poklesl o 4 000. O více než 10 000 se však od července do září snížil počet lidí, kteří na penze přispívají. Údaje vyplývají ze statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Demografové přitom očekávají, že podíl seniorů na české populaci v budoucnosti vzroste výrazněji.

Oproti situaci na konci loňského roku klesl počet plátců důchodového pojištění z 4,98 milionu na 4,85 milionu k poslednímu zářijovému dni. V minulých letech přitom počet plátců důchodového pojištění rostl, mírně stoupal i počet důchodců.

Počet plátců pojistného na sociální zabezpečení se podle ministerstva práce a sociálních věcí snížil v důsledku hospodářské krize. „Jestliže byla v polovině roku 2008 nezaměstnanost na úrovni řádově pěti procent a v současnosti se pomalu začíná blížit devíti procentům, je logické, že dochází k úbytku plátců sociálního pojištění,“ uvedla mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

ČSSZ vyplácela na konci září 3,39 milionu důchodů

Důchod letos na konci září pobíralo 2,77 milionu lidí. Správa vyplácela celkem 3,39 milionu důchodů. Kromě starobních penzí se jednalo také o důchody invalidní a pozůstalostní. Nejvíce lidí v září pobíralo starobní důchod. Z celkových 1,51 milionu starobních penzistů bylo přes 840 000 žen a 670 000 mužů. Dalších 540 000 žen pobíralo spolu se starobním důchodem vdovský důchod. Mužů pobírajících současně starobní a vdovecký důchod bylo přes 86 000.

Podle očekávání demografů podíl seniorů na české populaci v budoucnosti výrazně vzroste. Podle projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněné v květnu se střední délka života mužů prodlouží z nynějších 74,2 roku na 86,5 roku v roce 2065. Střední délka života žen nyní činí 80,3 roku, měla by však vzrůst až na 91 let. Průměrný věk starobních důchodců je nyní 68 let; průměrnému penzistovi je 70 let a důchodkyni 67 let.

Také poměr ekonomicky aktivních lidí ve věku od 20 do 64 let a ekonomicky neaktivních se podle demografů výrazně změní. Zatímco nyní připadají asi dva ekonomicky aktivní lidé na jednoho neaktivního, za 40 let se zřejmě jejich poměr vyrovná a na této úrovni zůstane.

Asi 85 procent plátců tvoří zaměstnanci

Přitom převážnou většinu plátců pojistného na důchodové pojištění tvoří zaměstnanci, letos v září jich bylo téměř 85 procent. Dalších více než 15 procent plátců tvořili živnostníci. Zbývající zlomek procenta statistiky tvoří lidé, kteří se pojistili sami dobrovolně.

Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila za první tři čtvrtletí letošního roku na důchody a dávky nemocenského pojištění o 22,8 miliardy korun více, než vybrala na pojistném. Ztráta takzvaného účtu sociálního pojištění se přitom jen za září bezmála zdvojnásobila ze srpnových 11,9 miliardy korun.

Podle ministerstva práce rozdíl mezi příjmy a výdaji systému důchodového pojištění do konce roku ještě vzroste. Hospodářské noviny tento týden zveřejnily odhad ministerstva financí, podle něhož letos vláda na důchody vydá nejméně o 33 miliard korun víc, než vybere. Bude se tedy jednat o historicky vůbec nejvyšší schodek důchodového účtu v české historii.