ČEZ a Czech Coal našly řešení sporu o uhlí

Praha - Společnosti ČEZ a Czech Coal se dohodly na výměně aktiv, která by měla ukončit jejich letité spory o dodávky uhlí. ČEZ má získat hnědouhelný důl Československé armády a uhelná společnost Czech Coal by výměnou za něj dostala elektrárnu Počerady. S odvoláním na informované zdroje o tom informoval server Euro.cz.

Společnosti Czech Coal by zůstal důl Vršany, který zásobuje uhlím počeradskou elektránu. Uhlobaroni Pavel Tykač, Petr Pudil a Vasil Bobela by tak efektivně uzavřeli cyklus. Uhlí by nejen těžili, ale také si ho sami spalovali ve své elektrárně. To by mělo výrazně zvýšit ziskové marže společnosti Czech Coal.

ČEZ by za počeradskou elektrárnu získal důl ČSA, v jehož dobývacím prostoru jsou velké zásoby uhlí za takzvanými územními limity. Jejich zrušení předpokládá projednávaná státní energetická koncepce. Podle serveru by ČEZ získal důl ČSA ihned po podpisu smlouvy, ale elektrárnu Počerady by měl firmě Czech Coal předat až v roce 2013, kdy společnosti ČEZ vyprší kontrakt na dodávky uhlí právě pro tuto elektrárnu.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman informace o dohodnuté výměně aktiv se společností Czech Coal nekomentoval. Bez komentáře je nechal i generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.

Obě strany prý ještě zvažují také variantu, podle které by si Czech Coal elektrárnu od společnosti ČEZ pouze dlouhodobě pronajal. Společnost Czech Coal by ji modernizovala, čímž by se měl její výkon zvýšit z dosavadních 1 000 megawatt zhruba o 30 procent.