Regulovaným nájmům brzy odzvoní

Praha – Čas regulovaných nájmů se krátí. Ve většině českých měst mohou lidé platit tržní nájemné už za čtrnáct měsíců, v ostatních pak o dva roky později. Nyní jsou stropy regulovaného nájemného dané zákonem, po roce 2011 budou ve sporných případech rozhodovat soudy. Největší růst nájmů v obecních bytech se dá čekat v Chrudimi a to o 73 procent, v České Lípě o 63 procent a Náchodě o 53 procent. Odborníci přitom upozorňují, že se tento přechod neobejde bez potíží a nikdo doteď nevyřešil, jak pomoct například nízkopříjmovým domácnostem.

Kvůli deregulaci si řada lidí nebude moci současné bydlení dovolit. Sehnat levnější – a to i na výměnu může být přitom problém. Malých bytů je nedostatek a majitelé domu s jeho výměnou nemusí souhlasit. „Žádný pronajímatel nedá starému člověku souhlas s výměnou, protože očekává, že se mu byt v kratší době uvolní přirozenou cestou,“ řekl předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček.

Malé byty se těžko shání a majitelé s výměnou nemusí souhlasit. „Čímž toho člověka uvězní v tom bytě, na který nemá a pak si jen počká až nebude mít na nájem a bude mít hned výpovědní důvod,“ reagovala jednatelka společnosti Juridicum Remedium Helena Svatošová. Dalšímu nájemníkovi už pak může majitel bytu účtovat nájemné diktované trhem – regulace se totiž nevztahuje na nové smlouvy.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové a Petra Šulaře
video

Reportáž Hany Vorlíčkové a Petra Šulaře

O spory zpočátku nebude nouze

Občanské sdružení majitelů domů i ministerstvo připouští, že o spory zpočátku asi nebude nouze. Soudům by měl pomoct orientační sazebník nájmů, který plánuje zveřejnit ministerstvo pro místní rozvoj. „Cenové mapy, které budou obsahovat nájemné pro danou lokalitu obvyklé, budou samozřejmě informativní – například pro soudy, které budou poté rozhodovat,“ uvedl tikový mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.

V Prachaticích už sepsali petici

Ohlášené zvýšení regulovaných nájmů vyvolalo vlnu odporu mezi obyvateli Prachatic. Od ledna by zde mělo dojít ke zdražení až o 50 procent. Tamní radnice, stejně jako v řadě dalších měst, zvedla totiž činži na zákonem povolené maximum. Signatáři petice proti zvyšování nájmů v Prachaticích požadují po radě města, aby zrušila zvýšení nájemného.