Spotřeba polystyrenu poprvé od začátku tisíciletí klesne

Praha - Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS), který se používá hlavně jako izolační materiál ve stavebnictví, letos pravděpodobně poprvé od roku 2000 klesne. Spotřebuje se ho zhruba 50 000 tun, což je meziročně asi o deset procent méně. Vyplývá to z odhadů Sdružení výrobců polystyrenu ČR. Podle odborníků za poklesem stojí finanční krize a komplikace způsobené s využíváním programu Zelená úsporám, který poskytuje dotace mj. právě na zateplení.

Za letošní tři čtvrtletí se spotřeba polystyrenu v Česku meziročně snížila o 14 procent na 37 300 tun. „Z velké části to ovlivňuje ekonomická krize a zčásti porodní bolesti nastartování programu Zelená úsporám,“ komentoval pokles předseda sdružení Pavel Zemene.

Přibližně 88 procent tuzemského polystyrenu končí ve stavebnictví, zbytek se používá hlavně jako obaly, například pro elektroniku. Právě odchod výrobců elektroniky z Česka podle Zemeneho utržil tuzemské spotřebě polystyrenu hlavní ránu. „S odchodem velkých firem z naší republiky se snížila spotřeba pěnového polystyrenu. Ve vlastním stavebnictví nejde o zas tak velký úbytek,“ řekl Zemene.

Podobně jako Česká republika jsou na tom ale i další evropské země. Pokles prodejů v západní Evropě činil šest procent, ve východní Evropě 6,7 procenta. Největší propad vykázaly pobaltské státy, kde činil meziroční pokles spotřeby až 44 procent. Prodeje EPS naopak o 16 procent rostly v Rakousku a o devět procent v Maďarsku. Ve spotřebě polystyrenu na hlavu je Česko třetí v Evropě, v absolutní spotřebě náleží republice ve srovnání s dalšími evropskými státy páté místo.