Ústecká Spolchemie do konce roku propustí 200 zaměstnanců

Ústí nad Labem - Ústecká Spolchemie do konce roku propustí 200 ze současných 950 zaměstnanců, jak v tiskové zprávě informoval mluvčí společnosti Zdeněk Rytíř. Firma se tak chce dostat ze špatné situace způsobené hospodářskou krizí. Management společnosti podle Rytíře získal pro svůj plán restrukturalizace banky a věřitele společnosti. Tím se mu podařilo vyhnout se případné insolvenci.

Před zhruba dvěma týdny společnost s bankami uzavřela dohodu, že po ní nebudou do poloviny příštího roku požadovat úhradu poskytnutých úvěrů. Akcionáři schválili na konci září kvůli úvěrům v celkové výši 2,77 miliardy korun i zastavení veškerého majetku Spolchemie konsorciu pěti bank, jež půjčky poskytlo. Podnik podle Rytíře také provedl analýzu všech svých procesů a zjistil, že ve srovnání s podobnými firmami má rezervu 200 pracovních míst. Zaměstnanci proto chemičku opustí do konce roku. Vedení Spolchemie vše projednalo i s odbory.

Generální ředitel François Vleugels:

„Je to bolestný krok, v našem regionu zejména. Protože chceme Spolchemii vyvést z problémů a zachránit stovky dalších pracovních míst, nemáme možnost volby. Osobně dohlédnu, aby se s odcházejícími jednalo férově.“

Předseda odborů ve Spolchemii Ladislav Holub dnes uvedl, že s vedením firmy o chystaném propouštění jednají již asi dva týdny. S plánem odboráři nemohou nic dělat, protože Spolchemie chce zaměstnance propustit z organizačních důvodů, což jí umožňuje zákon. Podnik sice zruší 200 míst, ale letos se prý propouštění podle odhadů odborů nakonec dotkne asi 160 lidí. Konkrétní jména prý budou známa příští týden. Holub dodal, že každý propuštěný zaměstnanec dostane minimálně tříměsíční odstupné. Lidé, kteří ve Spolchemii pracují delší dobu, podle něj mají nárok na odstupné větší. Zaměstnanec, který v chemičce pracoval více než 35 let, dostane osm platů.

Primátor Kubata: Opatření je vážné, nicméně nutné pro záchranu

Ústecký primátor Jan Kubata dnes řekl, že zpráva o zrušení asi pětiny míst ve Spolchemii je velmi vážná. Mnohem horší by podle něj nicméně bylo, kdyby se managementu nepodařilo podnik zachránit. Na Spolchemii je totiž na Ústecku navázána řada firem, ve kterých v současné době pracuje asi 3 500 lidí. Kubata uvedl, že se měl v úterý setkat s ředitelem Spolchemie, který ho nejspíše chtěl informovat o chystaném kroku. Schůzka se nakonec uskuteční příští týden. Dodal, že také plánuje setkání s ředitelem úřadu práce, aby s ním celou situaci projednal.

Ústecká Spolchemie vyrábí především syntetické pryskyřice a epoxidy. V epoxidech zaujímá třetí příčku mezi evropskými producenty, více než 90 procent výrobků je exportováno především do zemí Evropské unie. Za loňský rok dosáhly tržby Spolchemie pěti miliard Kč při zisku 100 milionů Kč. Za první letošní pololetí se ale firma propadla do ztráty 37 milionů korun. Většinovým vlastníkem Spolchemie je investiční společnost Via Chem Group, která ovládá také další významný ústecký potravinářský holding STZ.