Soud vyřešil spor mezi dvěma výrobci Becherovky

Bratislava – Pod oficiální licencí tradičního bylinného likéru může své výrobky distribuovat pouze česká firma. Spor firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka se slovenskou společností Dajt s.r.o. je tak po verdiktu slovenského Nejvyššího soudu definitivně ukončen. Bylo tím potvrzeno sedm let staré rozhodnutí prešovského krajského soudu. Výrobou konkurenční Becherovky se slovenská společnost dopustila nekalé soutěže. Odvolání podle člena soudu Petera Préti není přípustné.

Likér od nynějška může vyrábět a na slovenský trh distribuovat pouze karlovarská společnost. Její slovenský konkurent vyráběl od roku 1999 svou verzi Becherovky na základě licenční smlouvy, kterou koupil od matky domažlického podnikatele Zdeňka Hoffmanna. Hoffmann tvrdil, že byl dědicem receptury na bylinný likér, protože jeho děd získal práva na ochrannou známku Johann Becher v roce 1939 darovací smlouvou. Věrohodnost dokumentu však experti zpochybnili.

„Po deseti letech sporů a poté, co už nejméně pětkrát Nejvyšší soud v různých kauzách vyhověl mému mandantovi, že je výrobce oficiální Becherovky, tak samozřejmě panuje spokojenost,“ vyjádřil právní zástupce společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Ernest Valko.

Becherovka vyhrává i další soudy

Západočeská firma již vyhrála u slovenského Nejvyššího soudu v letošním roce i další spor o používání značky se dvěma jinými slovenskými firmami, Slovdrink a Broken Heart. „Ve Slovenské republice vedla společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka 12 sporů. Všechny, které byly ukončené, skončily ve prospěch našeho mandanta,“ dodal zastupující advokát Martin Timcsák.

Bylinný likér Becherovka byl vytvořen v roce 1807. Ochranné známky k likéru byly zaregistrovány v roce 1919. Slováci a Češi se po rozdělení společného státu soudili i o značky Kofola či Horalky.

Podnikatel Zdeněk Hoffman
Podnikatel Zdeněk Hoffman