Propuštění zaměstnanci se vrací do firmy jako brigádníci

Pardubice – Řada firem propouští své zaměstnance jen proto, aby je ihned vzaly zpět jako brigádníky, zjistily úřady práce v Pardubickém kraji. Na jejich příjmech se tak podílí stát svými podporami i platbou odvodů. Člověk bez místa může pracovat v takzvaném nekolidujícím zaměstnání a vydělat si peníze po neomezenou dobu až do poloviny minimální mzdy, tedy měsíčně necelé čtyři tisíce korun. Ještě před několika měsíci bylo lidí, kteří pracovali u předchozí firmy, jen minimálně, nyní jsou jich už stovky.

 

„Zavedli jsme kvůli tomuto jevu dokonce novou evidenci,“ řekl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. Mezi současnými 2 500 nekolidujícími zaměstnáními v kraji se objevilo do konce září už 573 případů, kdy po zařazení do evidence začal člověk na podpoře v brzké době pracovat u původního zaměstnavatele.

Dříve řádně pracující dělníci se stávají nezaměstnanými na „brigádě“. Mohou brát sociální podporu a stát jim platí zdravotní a sociální pojištění za firmy. Ty pak vyplatí dělníkům za pomoc legálně pár tisíc korun. „Zatím se nám to prokázat nepodařilo, máme například připravené kontroly u dopravních firem, kde by díky tachografu mohly být takové praktiky prokazatelné,“ řekl Klimpl.

Úřady práce v Pardubickém kraji zaznamenaly tuto praxi nejen u dopravních a stavebních firem, ale i u výrobních. Proto podaly ministerstvu práce a sociálních věcí návrh na změnu zákona spočívající v zákazu nového získání práce u předchozího zaměstnavatele. Pracující nezaměstnaní, kteří přistoupí na hru s legálními i nelegálními příjmy, si často neuvědomují, že se jim to za čas promítne do nižší penze.