Nový zákon zrychluje převod peněz, zavádí i spoluúčast při ztrátě karty

Praha – Klienti tuzemských bank budou mít od listopadu zrušení účtu nebo měsíční výpis z účtu zdarma. Zároveň by měly být zkráceny lhůty pro převod peněz mezi účty, a to ze tří na dva dny. Lidé, kteří ztratí platební kartu nebo jim ji někdo ukradne budou od prvního listopadu také spoluzodpovědní za vzniklé škody. Změny jsou výsledkem nového zákona o platebním styku, který od listopadu sjednocuje pravidla v celé Evropské unii. Odborníci však upozorňují, že výklad nového zákona je v řadě případů nejednoznačný, což může vést k řadě problémů a sporů.

Banky jsou na nový zákon podle svých vyjádření připraveny. Některé finanční ústavy dokonce řadu opatření uvedených v zákonech již zavedly dříve. Jde například o rychlejší připisování příchozích plateb na účet nebo zablokování platební karty zdarma. Některé banky si dosud účtují poplatek za zrušení účtu nebo za měsíční výpis z účtu.

Ztráta platební karty se od listopadu prodraží

Podle deníku Právo je v novém zákoně také chyba, kvůli níž klienti budou muset v rozporu se směrnicí Evropské komise při vícenásobném zneužití jedné karty platit spoluúčast ne jednou, ale několikrát. Spoluúčast klienta může být až do výše 4 000 korun za jednu transakci. Se spoluúčastí za každý případ zneužití karty počítají podle vyjádření mluvčích bank například ČSOB, Poštovní spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Citibank a mBank.

Zákon je v řadě případů nejednoznačný

Například povinnost banky informovat jednou měsíčně o pohybech na účtu zdarma je podle odborníků jedním ze sporných ustanovení zákona. „Někdo tvrdí, že poskytnutí informací je zveřejnění na internetu. Jiný zase může tvrdit, že musí být informace zaslány postou,“ upozornil nedávno finanční arbitr František Klufa.

I podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je do určité míry problematická povinnost zdarma klientovi poskytnout výpis z účtu. „Z hlediska bank se jedná o opatření, které s sebou ponese nikoliv nevýznamné náklady. A z právního pohledu mohou vznikat i spory o to, co znamená zpřístupnit data,“ uvedl. Celkově ovšem nový zákon vnímá pozitivně.

Cílem zákona je také upravit regulaci a dohled nad nebankovními poskytovateli plateb, kteří dosud podnikali na základě živnostenského zákona nebo devizové licence při přeshraničních převodech. Dohlížet by na ně měla Česká národní banka.