Pivovary se kvůli zvýšení daní chtějí obrátit na Ústavní soud

Praha - Některé tuzemské pivovary kvůli lednovému zvýšení spotřební daně na pivo připravují stížnost k Ústavnímu soudu. Plánované zvýšení daně o 50 haléřů na půllitr piva považují za tvrdý zásah do suverénního podnikání, navíc dodávají, že řada zvláště menších pivovarů má již nyní v souvislosti s hospodářskou krizí vážné problémy, zvýšení daně by je tedy mohlo zlikvidovat.

Zvýšení spotřební daně je součástí Janotova úsporného balíčku a do napjatého rozpočtu má přinést 1,2 miliardy korun. Pivovary před ním ale varují. „Jedná se o tvrdý zásah státu do ekonomiky suverénních firem, který nás může vážně ohrozit. Je to horší situace než Diag Human, což znamená, že by to stát mohlo stát miliardy korun,“ řekl na adresu zvýšení spotřební daně místopředseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jiří Fusek.

Kolik zaplatí pivovary na daních od ledna navíc?

Spotřební daň u hektolitru desetistupňového piva vzroste z 240 na 340 korun, tedy o 42 procent.

Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100 tisíc hektolitrů piva, bude muset státu na daních za rok odvést o deset milionů korun více.


Malé pivovary budou mít problémy

Pivovary tvrdí, že zvýšení daní ponesou většinou samy, nebudou je moci promítnout do zvýšení ceny zlatavého moku. V případě prodeje obchodním řetězcům jim to znemožňují dlouhodobé smlouvy, v případě restauratérů pak špatná ekonomická situace. Restauratéři se totiž kvůli hospodářské krizi potýkají s poklesem počtu hostů, a tedy i s nižšími tržbami.

Fakt, že většinu nákladů ponesou pivovarníci sami, může ohrozit především ty menší z nich. Ti se jen těžko vyrovnávají se slábnoucí poptávkou způsobenou hospodářskou krizí. „Zhruba 30 procent malých pivovarů už má vážné problémy,“ upozornil Fusek.

Pivovarníci chtějí jednat s Janotou

Ještě předtím, než odešlou stížnost k Ústavnímu soudu, chtějí pivovarníci jednat o kritické situaci, kterou by mohlo zvýšení spotřební daně způsobit, s ministrem financí Eduardem Janotou. Schůzka by se měla uskutečnit během dvou týdnů. Pivovarníci chtějí poukázat mimo jiné na to, že na tuzemské i zahraniční víno je nyní spotřební daň nulová.

„Pokud nedopadnou naše jednání s ministerstvem financí tak, abychom pomohli celému pivovarskému průmyslu, tak připravujeme zásadní právní kroky. Pokud neuspějeme v ČR, tak se připravujeme do Bruselu,“ varoval Fusek.

Janota pivovarům ustoupit nechce

Ministr financí nehodlá výhružkám pivovarů ustupovat a trvá na tom, že zvýšení spotřební daně na pivo ze zákona nevyškrtne. Stížnosti u Ústavního soudu i v Bruselu podle něj nemají šanci na úspěch.

„Jakékoli úvahy o tom, že někdo povede stížnosti k Ústavnímu soudu či za hranice České republiky jsou myslím v tomto směru nepodložené a nemají šanci na nějaké dořešení,“ řekl Janota České televizi.

Zvýšení spotřební daně na pivo schválil parlament začátkem října. Tento krok byl součástí snah o usměrnění deficitu státního rozpočtu. Spolu s dalšími opatřeními má zajistit snížení deficitu z 230 miliard korun na méně nebezpečnou výši kolem 163 miliard korun.

Ministr financí Eduard Janota
Ministr financí Eduard Janota