Českou ekonomiku příští rok nečeká propad, ale mírný růst

Praha – Českou ekonomiku čeká v příštím roce růst. Místo původně očekávaného propadu o 0,5 procenta, by se české hospodářství mělo podle zpřesněné prognózy ministerstva financí pozvolna vyhrabat z červených čísel a růst tempem o 0,3 procenta. Pro letošní rok ministerstvo naopak očekává větší propad ekonomiky, a to o pět procent.

Do růstu hospodářství se v příštím roce promítne především úsporný balíček, který má srazit deficit státního rozpočtu na hodnotu kolem 163 miliard korun. Bez rozpočtových úspor by ekonomika rostla příští rok o 1,1 procenta. „Vliv úsporného balíčku na ekonomický růst tak ponecháváme na mínus 0,8 procenta, dlouhodobě však bude jeho vliv pozitivní,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ve srovnání s červencovou prognózou ovšem úřad zhoršil odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok, a to z původního propadu o 4,3 procenta na pětiprocentní pokles. „Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2009 by se ekonomika měla začít mírně oživovat. Přesto by díky revizi údajů za první čtvrtletí měl roční reálný HDP za celý rok 2009 zaznamenat propad o pět procent,“ píše se v prognóze.

Kvůli úspornému balíčku zvýšilo ministerstvo pro příští rok také odhad inflace. Zatímco v červenci počítalo s její průměrnou mírou v roce 2010 na 1,1 procenta, nyní je to 1,4 procenta.