Geithner chce skoncovat s velkorysými sanacemi bank

Washington - Americký ministr financí USA Timothy Geithner chce v rámci reformy regulace finančního sektoru odebrat centrální bance (Fed) právo sanovat velké finanční společnosti a předat je vládě. Neformální vládní záruky pro firmy považované za „příliš velké na to, aby padly“ podle něj zvyšují škody z finančních krizí, protože je pobízejí k tomu, aby se chovaly nezodpovědně a ohrožovaly celý finanční systém. Ve své obraně plánu na omezení rizik vycházejících od velkých finančních společností se však ministr ocitl v palbě kritiky ze všech stran. Geithner dále řekl, že regulační úřady musí na velké firmy uvalit přísnější požadavky na kapitál a likviditu, a zabránit jim tak, aby příliš riskovaly a ohrožovaly systém.

Demokratický zákonodárce Barney Frank v úterý po týdnech vyjednávání s vládou a demokraty v Kongresu předložil rozsáhlý návrh, který by dal kontrolním úřadům nové pravomoci k regulaci a dokonce i k uzavírání finančních firem ohrožujících finanční stabilitu. Náklady budoucích vládních zásahů do financí by napříště neměli nést daňoví poplatníci, nýbrž sám finanční sektor jako celek.

Kritika přichází ze všech stran

Plán však na dnešním slyšení široce kritizovali nejen opoziční republikáni, ale i demokraté. „Navrhovaný zákon by pouze institucionalizoval princip, kdy je firma příliš velká na to, aby padla,“ prohlásil republikán Jeb Hensarling. Podle demokrata Brada Shermana by plán poskytl vládě „trvalou a neomezenou pravomoc k sanacím“.

Geithner kritice oponoval tvrzením, že návrh možnosti finanční záchrany velkých firem omezí. „Jakákoli firma, která se dostane do stavu, kdy bez mimořádné pomoci od vlády nedokáže přežít, musí čelit důsledkům krachu,“ řekl Geithner. „Navrhované nové pravomoci nebudou vládním úřadům umožňovat, aby poskytovaly nějaké krachující firmě neomezenou pomoc,“ dodal.

Americký ministr financí Timothy Geithner:

„Jakákoli firma, která se dostane do stavu, kdy bez mimořádné pomoci od vlády nedokáže přežít, musí čelit důsledkům krachu. Navrhované nové pravomoci nebudou vládním úřadům umožňovat, aby poskytovaly nějaké krachující firmě neomezenou pomoc.“

Návrh zákona, který předložil šéf výboru pro finanční služby Barney Frank, podle Geithnera představuje „širokou koordinovanou odpověď na problém morálního hazardu“ a nezajišťuje finančním institucím žádnou implicitní garanci, jakou měly doposud. „Nemůžeme postavit daňové poplatníky do situace, kdy platí ztráty velkých soukromých finančních institucí,“ řekl ministr.

Geithner podestýlá firmám pro případný pád

Geithner uvedl, že je nutné vybudovat systém, v němž firmy bez ohledu na svou velikost mohou padnout, aniž by to způsobilo ekonomice katastrofální škody. Zákon navrhuje, aby velké krachující finanční firmy převzala do správy Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), která by firmy prodala nebo zlikvidovala a ztráty by nesli akcionáři a věřitelé.

Fed v koordinaci s ministerstvem financí loni k nevoli veřejnosti zachránil zejména investiční banku Bear Stearns a pojišťovnu AIG za nákladů mnoha desítek miliard dolarů a s vysvětlením, že jejich krach by ohrozil celý finanční systém. Svému osudu naopak ponechal banku Lehman Brothers, jejíž krach vedl k eskalaci finanční krize.

Ekonomové: Velké společnosti spoléhají na záchranné laso

Ekonomové pokládají přílišnou velikost finančních společností za významný faktor, který jednak vede ke krizím a jednak zvyšuje jejich náklady pro stát. Velké společnosti totiž spoléhají na to, že vláda je vždy vzhledem k riziku pro systém zachrání před bankrotem, takže se nechovají tak obezřetně, jako kdyby jim bankrot skutečně hrozil.

Federální společnost pro pojištění vkladů
Zdroj: altergroup.com
Autor: ČT24