Kvůli stávce britských pošťáků nedoručeny již dva miliony dopisů

Londýn – V Británii stávkují pošťáci z Royal Mail. Dnes zahájili již druhou vlnu jednodenních stávek kvůli mzdám a rušení pracovních míst během chystané modernizace podniku. Stávka komplikuje doručování pošty, po dvou dnech protestů z minulého týdne zůstávají nedoručeny již dva miliony zásilek. Britší politici považují stávku za sebevraždu Royal Mail.

Podle odborového svazu Communication Workers Union zahájilo dnes stávku po celé Británii 43 tisíc řidičů a dalších zaměstnanců pošty. V pátek je bude následovat malá skupina 400 zaměstnanců ve městech Plymouth, Stockport a Stoke. A v sobotu nenastoupí celostátně do práce 77 tisíc doručovatelů a lidí vybírajících poštu ze schránek.

O stávce se rozhodlo po jednáních mezi svazem Communication Workers Union a manažery Royal Mail. Důvody ztroskotání diskuze ani jedna ze stran po vzájemné dohodě nezveřejnila.

Britský ministr obchodu a podnikání Peter Mandelson označil stávku v poště za sebevraždu podniku. Royal Mail ročně přichází o desetinu doručených objemů kvůli konkurenci soukromých firem, internetu, e-mailu a mobilním telefonům.

Za kontraproduktivní označil protesty i premiér Gordon Brown. A podle Davida Frosta, šéfa britské obchodní komory, poškodí stávka i podniky, které se snaží vzpamatovat z hospodářské recese. Sama Royal Mail akci odsoudila a najala dočasně 30 tisíc lidí, aby se se stávkami vypořádala.