Katastrofální třetí kvartál pro Exxon Mobil

 

Houston – Meziročně o 68 procent na 4,73 miliardy dolarů (84,7 miliardy korun) se ve třetím čtvrtletí propadl zisk největšího amerického ropného koncernu a největší obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil. Firemní tržby i přes mírný růst těžby utrpěly výrazně nižšími cenami ropy a globální recesí a klesly o 40 procent. Zisky Exxonu stejně jako jiných ropných koncernů jsou letos pod tlakem globální ekonomické recese, která od loňského podzimu prudce snížila světové ceny ropy a srazila poptávku po energii.

 

Zisk Exxonu v přepočtu na akcii klesl na 98 centů ze 2,85 dolaru před rokem a skončil mírně pod odhady analytiků. Tržby ropného gigantu klesly na 82,26 miliardy dolarů ze 137,7 miliardy před rokem.

Exxon za čtvrtletí zvýšil těžbu ropy a zemního plynu meziročně o tři procenta. Podle firmy k tomu přispělo zejména zahájení produkce na velkých projektech zkapalněného zemního plynu v Kataru. Exxon dosud v tomto roce investoval do projektů zaměřených na zvýšení produkce ropy a plynu 19 miliard dolarů.