Dohoda o nástupci Kjótského protokolu zatím v nedohlednu

Kodaň – Již 12 let se čeká na nástupce Kjótského protokolu. Vláda Malediv kvůli němu zasedala na dně oceánu, britští ekologové se zase připoutali na střechu parlamentu. Aktivisté hnutí Greenpeace pak dnes před sídlo švédské vlády vysypali osmnáct tun uhlí. To vše kvůli prosincovému kodaňskému summitu o světovém klimatu, který má za úkol “renesanci Kjóta“. Pár týdnů před začátkem jednání nicméně premiér hostitelské země naděje rázně zchladil.

Dnešní akce v metropoli předsedající země Evropské unie byla součástí kampaně Greenpeace a dalších ekologických organizací, které volají po uzavření mezinárodní dohody o snížení emisí skleníkových plynů. Dohoda má být podepsána na summitu OSN v prosinci v Kodani. Podle některých diplomatů ale hrozí, že se dokument nepodaří vyjednat. Má přitom navázat na kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012. V něm se 37 průmyslových zemí zavázalo omezit emise ve srovnání s rokem 1990 o pět procent.

Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen:

„Obávám se, že nebude podepsána závazná smlouva. Jednání probíhají bolestivě pomalu.“

K omezování emisí se přitom v Kodani měly poprvé zavázat i Spojené státy. Výrazné snížení emisí se čekalo i od rychle rostoucích rozvojových ekonomik, především od Indie a Číny. Vláda Baracka Obamy ale nejspíše nestihne Senátem včas protlačit zákon o emisích. Rozvojové země zase požadují za ekologickou politiku kompenzace od bohatých států.

Hrozí vlna vodní i uprchlická

V příštích hodinách se budou Evropané jen těžko dohadovat na společné strategii. Právě tu ale unie při jednání se svými globálními konkurenty nutně potřebuje. Světová banka navíc hrozí, že šetření se nemusí vyplatit. Účet za škody, způsobené stoupajícím oceánem a tajícími ledovci, by se mohl vyšplhat ke sto miliardám dolarů za rok. Hrozí rovněž vzedmutí jiné vlny, uprchlické. „Pokud jednání skončí neúspěchem, musíme počítat s vlnou devadesáti tisíc uprchlíků z rozvojových zemí, které z jejich domovů vyžene stoupající moře,“ varuje bangladéšská aktivistka Farah Kabírová.

Ekologická uskupení věří, že přimějí evropské politiky k tomu, aby tento týden o svém stanovisku ke kodaňskému summitu a o novém závazku o snížení emisí diskutovali. Protesty podobné tomu dnešnímu ve Stockholmu se odehrávaly i v dalších evropských zemích. Polští aktivisté zablokovali vlaky s uhlím a po polském premiérovi požadovali, aby se na summitu v Bruselu s ostatními evropskými lídry shodl na omezení uhlíkových emisí o 40 procent. Devět Britů zase strávilo dvě noci na komíně uhelné elektrárny. Jedenáct dalších v ní protestovalo, policie je zadržela.