Měnový fond povolil Islandu dolarový kohoutek

Reykjavík - Mezinárodní měnový fond uvolnil na pomoc islandské ekonomice dalších skoro 168 milionů dolarů. Učinil tak po řadě odkladů, které ale hodlá ostrovu vynahradit tím, že mu úvěrový program prodlouží o půl roku. Za zpoždění mohou spory o odškodnění zahraničních vkladatelů padlých islandských bank. Ještě nedávno to bylo nejlepší místo pro život. Teď se Island potýká s vysokou nezaměstnaností a dluhy. Po roce od kolapsu islandského finančního systému půjčil Mezinárodní měnový fond zemi už přes miliardu dolarů. Teď se důvěra k Islandu znovu obnovuje.

„Island zatím vyčerpal polovinu přislíbené pomoci. Ta částka je v podstatě určena k tomu, aby byly stabilizovány finanční rezervy Islandu a vyplácena na základě toho, co Island potřebuje. To znamená, že Island nemusí nutně vyčerpat celou tu částku,“ tvrdí Luboš Mokráš, analytik České spořitelny.

Vyplacení další sumy přišlo s několikaměsíčním zpožděním. Brzdil ho spor Islandu s Británií a Nizozemskem o odškodnění za zmařené investice do islandských vkladových účtů - takzvaných IceSave. Islandská vláda uzavřela s oběma zeměmi dohody o vrácení víc než pěti miliard dolarů až tento měsíc.

Šéf mise MMF pro Island Mark Flanagan:

0„IceSave v tom hrály roli. Zkomplikovalo to snahy zajistit celý finanční balík určený pro program.“

Rozhodnutí fondu totiž znamená pro Island také přístup k dalším 625 milionům dolarů od jeho nejbližších partnerů - severských zemí a Polska. Peníze mu jednak pomohou podpořit islandskou korunu, ostrov chce ale také zrušit kontroly kapitálových toků. „Znamená to, že zase bude možno převádět podíly ve společnostech,“ vysvětluje Mokráš.

Zahraniční dluh šplhá ke 300 procentům HDP

Zahraniční dluh Islandu je podle zástupců fondu značně vysoký a s nadsázkou tvrdí, že zemi čeká tvrdá zima. Nebude to ale tak prý špatné, jak předpokládali. „Dluh je o něco vyšší, než jsme v programu počítali. Spíše se blíží 300 procentům HDP než 200 procentům. Na druhou stranu máme pocit, že je to udržitelné,“ myslí si Flanagan.

Pokud budou podmínky od fondu a severských zemí nastaveny rozumně, Island nebude mít splácením půjčených peněz problém. Podle odborníků hlavně díky rybolovu a turistice.