Pojišťovny vybraly na pojistném v meziročním srovnání o dvě procenta více

Praha - Pojišťovny v České republice vybraly od ledna do konce září na pojistném 103,9 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o dvě procenta. Životní pojištění stouplo o čtyři procenta a neživotní o 0,7 procenta. Informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. Za rok 2008 pojistný trh vzrostl o 4,9 procenta na 136,6 miliardy korun.

Pojišťovny vybraly více, avšak tempo růstu zpomalilo

V případě životního pojištění růst na necelých 42,1 miliardy korun zajistily především běžně placené smlouvy. Celkový počet aktivních smluv ovšem klesl o procento. To je tedy zpomalení tempa růstu oproti minulému roku. „V souvislosti s oslabujícím trhem s nemovitostmi i přísnějším nastavením kritérií bank při poskytování úvěrů analogicky klesá potřeba uzavření povinných zajišťovacích instrumentů, jakým jsou i produkty životního pojištění,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Naopak u neživotního pojištění byl nárůst předepsaného pojištění jen o 0,7 procenta na 61,9 miliardy korun. Nárůst počtu platných smluv činil 2,7 procenta. Vyšší počet nově uzavřených smluv je podle Síkory způsoben hlavně nárůstem povinného ručení. „Stagnaci předepsaného pojistného v oblasti pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a havarijního pojištění má pak na svědomí především stále zmiňovaný pokles prodeje vozidel a jejich klesající ceny,“ dodal.